Dramat pod Gnieznem. Przez ASF wybito zdrowe świnie z 15 gospodarstwDominika Stancelewska
StoryEditorASF

Dramat pod Gnieznem. Przez ASF wybito zdrowe świnie

04.07.2024., 11:18h
Dramat rolników ze wsi Ujazd pod Gnieznem. Po wykryciu ogniska ASF w niedużej chlewni, prewencyjnie wybito część zdrowych świń z gospodarstw kontaktowych. Ważą się losy kolejnych stad. W najbliższym sąsiedztwie jest aż 17 gospodarstw utrzymujących świnie.

Gniezno. Przez ASF wybito świnie 

Dramat we wsi Ujazd pod Gnieznem w woj. wielkopolskim. W jednym z gospodarstw wykryto wirusa ASF. Stado nie było duże - liczyło 52 świnie w cyklu zamkniętym. Ale wokół tego ogniska znajduje się bardzo dużo chlewni. Część z nich decyzją lekarza poddano koniecznemu prewencyjnemu ubojowi. Zdrowe świnie wybito już w kilku gospodarstwach. Niestety, na tym prawdopodobnie się nie skończy.

- Na ten moment dokładne informacje na temat liczby stad w promieniu 3 i 7 km są ustalane. Natomiast w promieniu 1 km jest aż 17 gospodarstw, utrzymujących około 1800 szt. 15 gospodarstw znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie. Obecnie trwa tam wybijanie świń oraz ubój prewencyjny – podaje w rozmowie z topagrar.pl Wielkopolska Wojewódzka Lekarz Weterynarii Dominika Kmet.

- Nakazałem  wstrzymanie prewencyjny ubój świń. Musimy dokładnie wyjaśnić wszystkie okoliczności - mówi Michał Kołodziejczak, wiceminister rolnictwa w rozmowie z Tygodnikiem Poradnikiem Rolniczym.

Stado, w którym wystąpił ASF zostało już zlikwidowane. Teraz trwa dezynfekcja wstępna. W usuwaniu ogniska pomagają strażacy z OSP Kiszkowo.

Kiedy zostaną wyznaczone strefy ASF?

Wielkopolska lekarz weterynarii informuje, że rozporządzenie ws. stref ASF zostanie wydane przez UE za 2-3 tygodnie. Natomiast rozporządzenie wojewody będzie szybciej. 

- Ostatnie rozporządzenie KE wydała w ubiegłym tygodniu, także kolejnego należy się spodziewać za 2-3 tygodnie. Jeśli chodzi o obszar zagrożony i zapowietrzony, to rozporządzenie Wojewody zostanie opublikowane zdecydowanie wcześniej – podkreśliła Kmet.

Jak uchronić gospodarstwo przed ASF?

W tym roku wirus ASF rozprzestrzenia się bardzo szybko. Mamy już 13 ognisk. Dlatego należy szczególnie skrupulatnie stosować zasady bioasekuracji w gospodarstwie, by zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby.

- Rolniku, zachowaj podstawowe zasady higieny, myj często ręce ciepłą wodą z mydłem, dezynfekuj pomieszczenia inwentarskie, zawsze zmieniaj odzież i obuwie przed wejściem do budynków inwentarskich. Zawsze oczyszczaj i dezynfekuj pojazdy powracające z prac polowych. Skorzystaj ze wsparcia powiatowych lekarzy weterynarii, ODR, oraz powiatowych biur  ARiMR - apeluje ministerstwo rolnictwa i zachęca do skorzystania z dostępnych form pozwalających na pogłębianie wiedzy w tym zakresie (powiatowi lekarze weterynarii, ośrodki doradztwa rolniczego, szkolenia i konferencje).

Natomiast lek. wet. Dominika Kmet przypomina hodowcom, że ruszył nabór na refundację wszystkich wydatków na bioasekurację.

image
Bioasekuracja ASF

ARiMR odda rolnikowi aż 100% wydatków. Właśnie rusza nabór wniosków

oprac. Kamila Szałaj, na podst. topagrar.pl

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. lipiec 2024 20:48