Henryk Smolarz to nowy Dyrektor KOWRKOWR
StoryEditorNowy dyrektor KOWR

Henryk Smolarz to nowy Dyrektor KOWR. Wcześniej był zastępcą wójta

11.01.2024., 20:26h
Henryk Smolarz został powołany na stanowisko Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Kim jest nowy szef KOWR? Jaki ma związek z rolnictwem?

W środę 10 stycznia 2024 roku Henryk Smolarz został powołany przez premiera Tuska na stanowisko Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Akt powołania wręczył mu Czesław Siekierski, minister rolnictwa. 

Kim jest nowy Dyrektor KOWR? Jakie ma doświadczenie i związki z rolnictwem?

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa jest instytucją, która zajmuje się m.in. obsługą Funduszu Ochrony Rolnictwa, monitorowaniem rynków rolnych, monitorowaniem wytwórców biogazu rolniczego oraz administrowaniem funduszami promocji produktów rolno-spożywczych. Jednak rolnicy najczęściej mają styczność z KOWR w przypadku zakupu czy dzierżawy państwowej ziemi rolnej.

Czy nowy szef KOWR ma jakiekolwiek doświadczenie w rolnictwie? Jego ostatnią posadą był zastępca wójta gminy Niemce (woj. lubelskie), a wcześniej był posłem PSL V i VII kadencji na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej,

le z rolnictwem ma dość duże związki. Jest absolwentem Wydziału Rolniczego Akademii Rolniczej w Lublinie. Tu także zdobył stopień doktora nauk rolniczych. W swojej karierze był m.in. zastępcą Wojewódzkiego Inspektora Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Lublinie oraz wiceprezesem Agencji Rynku Rolnego. Przez 3 lata (od 2008 do 2011) był również prezesem KRUS.

Jakie gospodarstwo rolne ma Henryk Smolarz?

Z oświadczenia majątkowego Henryka Smolarza złożonego w marcu 2023 r. (jako zastępca wójta) wynika, że wraz z żoną posada gospodarstwo rolne o areale niemal 59 ha o wartości ok. 7 mln złotych. W dokumencie nowy szef KOWR przyznał, że nie prowadzi rachunkowości rolniczej, dlatego nie jest w stanie precyzyjnie określić dochodu uzyskiwanego z pracy na roli. Jednak biorąc pod uwagę obwieszczenie prezesa GUS w sprawie przeciętnego dochodu z 1 ha okazuje się, że Henryk Smolarz mógł w 2022 roku uzyskać ponad 300 tys. zł, a w 2021 r. niespełna 240 tys. zł. 

W swoim gospodarstwie ma także dość pokaźny park maszynowy. Z oświadczenia majątkowego można dowiedzieć się, że Henryk Smolarz posiada m.in.:

  • ciągnik Deutz-Fahr Agrotron z 2011 r.,
  • ciągnik Case 105 z 2012 r.,
  • ciągnik Pronar 12221A z 2004 r.,
  • maszyny uprawowe Agromaszu, Agromaxu czy Unii. 

Miał także oszczędności w kwocie 380 tys. zł oraz 5 tys. euro.

To już kolejna zmiana na szczycie agencji rolnych w ostatnich dniach. Nowym prezesem ARiMR został Wojciech Legawiec.

image
Przetargi na dzierżawę ziemi z KOWR

Wśród rolników zawrzało. Nie zgadzają się na zmiany w przetargach na dzierżawę ziemi z KOWR

Paweł Mikos

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. kwiecień 2024 15:03