Jakie są wymagania i jak wygląda egzamin na ciągnik rolniczy?fot. WORD Warszawa
StoryEditorprawo jazdy

Ile kosztuje prawko na ciągnik? Co daje prawo jazdy kat. T?

23.04.2024., 09:30h
Prawo jazdy kat. T pozwala prowadzić sam ciągnik, jak i traktor z przyczepami. Można je zdać, mając 16 lat. A ile trwa kurs i ile kosztuje prawko na ciągnik?

Prawo jazdy to dokument niezbędny dla każdego, kto pragnie legalnie poruszać się po drogach. Jednakże, istnieją różne kategorie uprawniające do kierowania różnymi rodzajami pojazdów. Jedną z mniej znanych, ale równie istotnych, jest kategoria T, pozwalająca na prowadzenie ciągników rolniczych oraz innych pojazdów. Jakie są wymagania i jak wygląda egzamin na to uprawnienie?

Do kierowania jakimi pojazdami uprawnia kat. T?

Prawo jazdy kategorii T uprawnia do kierowania różnymi rodzajami pojazdów, głównie związanymi z rolnictwem. Osoba posiadająca to uprawnienie może prowadzić ciągniki rolnicze, pojazdy wolnobieżne oraz zespoły pojazdów złożone z ciągnika rolniczego i przyczepy lub pojazdu wolnobieżnego i przyczepy. Ponadto, obejmuje ono również pojazdy określone dla kategorii AM, co oznacza dodatkową elastyczność w prowadzeniu różnych typów pojazdów.

image
wypadki

Dramat pod Garwolinem. Mężczyzna zginął pod kołami ciągnika

Ile wynosi minimalny wiek kursanta, by zdawać na prawo jazdy kat. T?

Aby zdobyć prawo jazdy kategorii T, wymagany minimalny wiek to 16 lat. Egzamin składa się z części teoretycznej i praktycznej, które mają na celu sprawdzenie zarówno wiedzy teoretycznej, jak i umiejętności praktycznych potrzebnych do bezpiecznego prowadzenia pojazdów.

Jak wygląda egzamin na kategorię T?

Część teoretyczna egzaminu państwowego jest przeprowadzana przy użyciu komputera i składa się z 32 pytań. Z tego 20 dotyczy wiedzy podstawowej z zakresu przepisów drogowych, a 12 z wiedzy specjalistycznej związanej bezpośrednio z kategorią T. Osoba egzaminowana musi uzyskać co najmniej 68 punktów, aby zaliczyć ten etap. Egzamin trwa 25 minut.

Część praktyczna egzaminu polega na wykonaniu określonych zadań na placu manewrowym oraz na drodze. Zadania te są wybierane losowo przez system teleinformatyczny ośrodka egzaminowania i obejmują różnorodne czynności związane z kontrolą pojazdu oraz bezpieczną jazdą w warunkach rzeczywistych.

Ile kosztuje kurs na prawo jazdy kat. T?

Zdobywanie prawa jazdy to proces, który wymaga zarówno czasu, jak i nakładu finansowego. Nie inaczej jest w przypadku kategorii T, która uprawnia do prowadzenia ciągników rolniczych i pojazdów wolnobieżnych. Choć może się wydawać, że jest to kategoria o niższych wymaganiach i kosztach, warto dokładnie przyjrzeć się wszystkim opłatom związanym z kursem.

Koszt kursu na prawo jazdy kategorii T waha się w całym kraju w przedziale od 2200 zł do nawet 3000 zł. To kwota, która obejmuje naukę praktyczną i teoretyczną w prywatnych ośrodkach szkolenia kierowców (OSK). Warto jednak pamiętać, że istnieje możliwość skorzystania z niższych stawek w szkołach rolniczych, zwłaszcza dla uczniów będących ich podopiecznymi.

Opłata za kurs to jednak tylko początek. Do tego należy doliczyć szereg dodatkowych kosztów, które mogą znacząco wpłynąć na budżet kursanta. Przed przystąpieniem do kursu warto więc dokładnie zorientować się w tych dodatkowych opłatach:

  • Badanie i zaświadczenie lekarskie: Koszt badania lekarskiego, niezbędnego do uzyskania prawa jazdy, to zazwyczaj od 150 do 300 zł, w zależności od miejsca oraz zakresu badań wymaganego przez lekarza.
  • Zrobienie zdjęć legitymacyjnych: Wykonanie zdjęć potrzebnych do dokumentów to kolejny wydatek, który oscyluje od 30 do 50 zł, w zależności od wybranej placówki fotograficznej.
  • Opłata za egzamin teoretyczny: Aby przystąpić do egzaminu teoretycznego, należy uiścić opłatę w wysokości około 50 zł.
  • Opłata za egzamin praktyczny: Egzamin praktyczny wiąże się z opłatą rzędu 200 zł, którą należy uiścić przed przystąpieniem do testu na placu manewrowym oraz w ruchu drogowym.
  • Opłata za wydanie prawa jazdy: Ostatecznie, po pomyślnym zdaniu egzaminów, konieczne będzie uregulowanie opłaty za wydanie prawa jazdy, które wynosi zwykle około 100 zł.

Podsumowując, zdobycie prawa jazdy kategorii T wymaga nie tylko poświęcenia czasu na naukę, ale także gotowości finansowej na pokrycie wszystkich związanych z tym kosztów. Dlatego przed rozpoczęciem kursu warto dokładnie zaplanować budżet i mieć świadomość wszystkich opłat, które będą konieczne do uzyskania tego uprawnienia.

Michał Czubak

fot. WORD Warszawa

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. czerwiec 2024 13:55