Mało niklu w zbożuJustyna Czupryniak/Canva
StoryEditorZboże

KE tnie limity niklu w zbożach. To uderzy w rolników, którzy nie mają wpływu na jego poziom

01.03.2024., 14:30h
Zdaniem Komisji Europejskiej poziom niklu w niektórych artykułach spożywczych jest zbyt niski. Jak twierdzą organizacje rolników, niedobór tego składnika może mieć niekorzystny wpływ na produkcję roślin w Polsce.

Jakie maksymalne poziomy niklu w zbożach proponuje PZPRZ?

W piśmie skierowanym do ministerstwa rolnictwa Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych, wyraził obawy dotyczące ustanowienia maksymalnych poziomów niklu w niektórych artykułach spożywczych.

W projekcie proponuje się kilka nowych maksymalnych poziomów niklu w niektórych artykułach spożywczych. Szczególnie problematyczne są zaproponowane maksymalne poziomy niklu w:

  • ziarnie zbóż - 0,5 mg/kg,
  • kukurydzy - 0,60 mg/kg,
  • owsa - 4,00 mg/kg.

 

Zdaniem PZPRZ z przeglądu literatury oraz rozmów z jednostkami badawczymi wynika, że wiele próbek ziarna zbóż i kukurydzy produkowanych w Polsce jest bardzo blisko zaproponowanych maksymalnych limitów poziomów w projekcie rozporządzenia. Dodatkowo poziom niklu w ziarnie może różnić się między poszczególnymi regionami oraz między kolejnymi latami z powodu warunków klimatycznych.

Jaki pomysł na zwiększenie poziomu niklu w uprawach zbóż mają rolnicy?

Rolnicy nie mają możliwości zmniejszenia zawartości niklu w produkowanym ziarnie, a obecność tego pierwiastka w dużej mierze zależy od obszaru produkcji. Aktualnie nie są dostępne techniki zmniejszające poziom niklu w ziarnie ani nie ma szybkich metod analiz, które pomogą określić, czy dana próbka przekracza limit, czy nie.

– Uważamy, że zdrowie i bezpieczeństwo konsumentów są sprawą najwyższej wagi. Niemniej jednak, biorąc pod uwagę powyższe elementy oraz ograniczony wpływ zdrowotny niklu w omawianych poziomach, wskazujemy, że proponowane maksymalne poziomy dla tych trzech produktów mogą implikować niewspółmierne konsekwencje. Przyjęte zmiany wpłynęłyby nie tylko na producentów zbóż w Polsce, ale także na marnotrawstwo i dostępność żywności w UE oraz bezpieczeństwo żywnościowe w krajach trzecich – napisał Marcin Gryn wiceprezes Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych, który zaproponował zwiększenie maksymalnych poziomów lub zaproponowanie ich jedynie jako wskaźnikowych poziomów do momentu uzyskania większej ilości danych z różnych państw członkowskich UE.

image
TARGI ROLNICZE

Jesteś producentem mleka? Musisz przyjechać na Forum Mleko pod Łomżą

Kliknij Tutaj i zapisz się na forum mleko. 

wk

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
27. kwiecień 2024 11:02