Krajewski o pomocy suszowej: myślimy o wsparciu dla rolników ze stratami poniżej 30 proc.MRiRW/Canva
StoryEditorPomoc suszowa

Krajewski o pomocy suszowej: myślimy o wsparciu dla rolników ze stratami poniżej 30 proc.

28.02.2024., 11:04h
Wiceminister rolnictwa Stefan Krajewski poinformował, że resort myśli o uruchomieniu pomocy suszowej także dla tych rolników, którzy mieli w 2023 roku straty w uprawach poniżej 30 proc. Jakie wsparcie jest brane pod uwagę?

Ponad połowa rolników nie dostanie pomocy suszowej

Rolnicy poszkodowani w wyniku suszy w 2023 roku otrzymają pomoc suszową. Ale niestety, nie wszyscy. Jak informuje nas ministerstwo, na 290 tys. wniosków o szacowanie suszy, tylko 140 tys. wniosków (47 proc.) ma naliczone straty powyżej 30 proc.  średniej rocznej produkcji roślinnej. Reszcie aplikacja oszacowała poniżej 30 proc., choć zdaniem gminnych komisji straty były wyższe. I mimo że gołym okiem było widać wypalone uprawy, pomocy suszowej nie otrzymają.

Krajewski: myślimy, jak wesprzeć rolników, którzy mieli straty poniżej 30 proc.

W związku z tym resort rolnictwa myśli o uruchomieniu pomocy dla rolników, którzy mają mniej niż 30 proc.

- Musimy wypłacić pomoc na podstawie tych danych, które mamy. Dopiero w tym roku będziemy odpowiadać za przygotowanie aplikacji i konkretnych rozwiązań. Aplikacja była zbudowana i zaciągała dane z instytutu z Puław i z IMGW. Na tej podstawie zostały przygotowane szacunki. Powyżej 30 proc. możemy wypłacić pomoc, zgodnie z przepisami unijnymi. Będziemy zastanawiać się, czy i jak wesprzeć rolników, którzy mieli straty poniżej 30 proc. w aplikacji - wyjaśnił wiceminister rolnictwa Stefan Krajewski.

Ministerstwo rolnictwa chce uruchomić pomoc dla rodzin poszkodowanych przez suszę

Już wcześniej ministerstwo rolnictwa informowało nas, że pracuje nad uruchomieniem pomocy klęskowej dla rodzin rolniczych.

- Uprzejmie informujemy, że analizowana jest możliwość objęcia pomocą również rodziny rolnicze w gospodarstwach, w których wystąpiły szkody do 30 proc. średniorocznej produkcji roślinnej - wyjaśnił nam resort.

Ministerstwo zaznaczyło jednocześnie, że przepisy nie zezwalają na ponowne przeliczenie strat suszowych.

- Obecnie obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa nie przewidują ponownej weryfikacji zgłaszanych przez producentów rolnych strat w uprawach rolnych powstałych w wyniku wystąpienia suszy - poinformowaliśmy.

Pomoc klęskowa dla rodzin po raz pierwszy w 2022 roku

Przypomnijmy. Pomoc klęskowa była już raz udzielona rodzinom rolniczym w 2022 roku. Rodziny mogły otrzymać 10 000 zł lub 5000 zł w zależności od poziomu szkód. Ponieważ zainteresowanie było duże, został zastosowany współczynnik korygujący i w efekcie rolnicy otrzymali 5200 zł lub 2600 zł. 

image
Pomoc suszowa

Pomoc suszowa 2024 jako pomoc dla rodzin rolników?!

Kamila Szałaj 

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. kwiecień 2024 05:57