Drastyczne spadki cen mleka grożą bankructwem wielu gospodarstwarch.
StoryEditorKryzys na rynku mleka

Drastyczne spadki cen mleka grożą bankructwem wielu gospodarstw. Branża apeluje o pomoc

23.08.2023., 17:53h
Hodowcy bydła i producenci mleka żądają spotkania z ministrem rolnictwa. Ich zdaniem obecna zapaść na rynku doprowadzi do tego, że wielu hodowców porzuci produkcję.

Mleczarze apelują o spotkanie z ministrem rolnictwa 

Leszek Hądzlik Prezydent Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka oraz Mirosław Borowski wiceprezes Krajowej Rady Izb Rolniczych w imieniu Zespołu ds. Mleczarstwa, utworzonego w ramach Porozumienia Rolniczego wystosowali do ministra rolnictwa Roberta Telusa pismo w związku z pogarszającą się sytuacją polskich producentów mleka z prośbą o spotkanie. Ich zdaniem niezbędne jest omówienie bieżącej sytuacji na rynku mleka, w kontekście dopłat do krów, otrzymanych przez 22 kraje członkowskie Unii Europejskiej, z wyłączeniem Polski, co może skutkować obniżeniem przewagi konkurencyjnej polskiego mleczarstwa na globalnym rynku.

Cena mleka spadła poniżej 1,90 zł/l. A koszt produkcji to nawet 2,10 zł/l

Zdaniem sygnatariuszy listu sytuacja gospodarstw specjalizujących się w produkcji mleka z miesiąca na miesiąc ulega pogorszeniu. Cena skupu mleka w Polsce spada od stycznia bieżącego roku. W lipcu spadła już poniżej 1,90 zł/l (1,88 zł/l wg GUS), ale jest wiele mniejszych mleczarni, które płacą w granicach 1,5 zł/l. Tak niskie stawki dobijają rolników, bo często nie pokrywają kosztów produkcji. Z wyliczeń Wielkopolskiej Izby Rolniczej wynika, że koszty produkcji mleka w gospodarstwach, w zależności od technologii, wydajności, genetyki, czy żywienia wynoszą od 1,6 zł/litr do nawet 2,1 zł/litr.

- Koszty te, nie uwzględniają kosztów inwestycji, które rolnicy, często z pomocą kredytu realizowali w ostatnich latach. W tej sytuacji wielu rolników, obserwują sytuację  zaczynaj rozważać wycofanie się z produkcji mleka i sprzedaż stad. Takie ogłoszenia już się pojawiają w prasie rolniczej  - informuje WIR.

Drastyczne spadki cen mleka grożą bankructwem wielu gospodarstw

Zdaniem wielu ekspertów niestety spadek ceny będzie odnotowywany również w kolejnych miesiącach.

– Tak drastyczne spadki cen grożą bankructwem wielu gospodarstw produkujących mleko, tym bardziej w sytuacji wysokich kosztów produkcji. Już w zeszłym roku docierały do nas sygnały, że wielu hodowców rozważa zaprzestanie produkcji, jednak wysoka cena mleka odroczyła podjęcie tej decyzji. W obecnej sytuacji, niskich cen i wysokich kosztów produkcji, wielu z nich niestety zdecyduje się na rezygnację z produkcji mleka i hodowli bydła mlecznego – czytamy w piśmie branzy mleczarskiej.

Organizacje rolnicze już na początku czerwca poparły stanowisko Krajowej Rady Izb Rolniczych dotyczące uruchomienia dopłat z budżetu krajowego do krów mlecznych, która częściowo mogłaby zrekompensować hodowcom ponoszone straty.

W odpowiedzi z lipca, ministerstwo rolnictwa w ślad za Komisją Europejską, ocenia obecną sytuację jako korektę sytuacji rynkowej, a nie kryzys. MRiRW podkreśliło wówczas:

  • skup interwencyjny masła i odtłuszczonego mleka w proszku (OMP) w UE jest obecnie otwarty, jednakże nie cieszy się zainteresowaniem handlowców, gdyż bieżące ceny rynkowe tych produktów znacząco przewyższają poziom ich cen interwencyjnych,
  • zarówno państwa członkowskie UE, jak i KE, nie uważają za wskazane uruchomienie mechanizmów dopłat do prywatnego przechowywania masła, OMP i serów.

Kto wchodzi w skład Zespołu ds Mleczarstwa Porozumienia Rolniczego?

W skład Zespołu ds. Mleczarstwa Porozumienia Rolniczego wchodzą:

  • Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka,
  • Polska Izba Mleka,
  • Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich — Związek Rewizyjny,
  • Związek Polskich Przetwórców Mleka,
  • Krajowe Stowarzyszenie Mleczarzy,
  • Związek Pracodawców,
  • Eksporterów i Importerów Produktów Mleczarskich,
  • Federacja Związków Zawodowych Pracowników Mleczarstwa,
  • Krajowa Rada Izb Rolniczych.

oprac. wk

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
01. maj 2024 06:14