Robert Telus podkreślił, że nawet gdyby się nie udało przekonać Komisji Europejskiej do przedłużenia zakazu importu ukraińskiego ziarna to Polska, Węgry i prawdopodobnie Słowacja nie zamierzają otworzyć granic.MRiRW
StoryEditorCo po 15 września?

Po 15 września czeka nas armagedon? Tylko dwa kraje za zakazem importu zboża z Ukrainy

25.08.2023., 14:22h
Tylko dwa kraje - Polska i Węgry - deklarują, że nie otworzą swoich granic dla ukraińskiego zboża po 15 września. Większość pozostałych państw UE sprzeciwia się utrzymaniu zakazu. Jak minister rolnictwa Robert Telus zamierza uchronić polski rynek zbożowy przed zbliżającym się armagedonem?

Dzisiaj 25 sierpnia odbyło się spotkanie 5 krajów przyfrontowych odnośnie przedłużenia terminu unijnego zakazu importu ukraińskiego zboża po 15 września oraz usprawnienia działania tzw. korytarzy solidarnościowych. Na konferencji prasowej po spotkaniu minister Robert Telus podkreślił, że wszyscy jego uczestnicy wyrazili wolę dalszej współpracy w powyższych tematach.

Polska i kraje przyfronowe stawiają trzy warunki UE

Udało się także wypracować wspólne, trzypunktowe stanowisko, które zostanie zaprezentowane na najbliższym posiedzeniu unijnych ministrów rolnictwa. Pierwszy punkt dotyczy poparcia dopłat do tranzytu, co ma usprawnić funkcjonowanie korytarzy solidarnościowych. Drugi punkt to przedłużenie zakazu importu ukraińskiego zboża do końca roku. Trzeci punkt to wprowadzenie elastycznej listy produktów na którą wpisywano by produkty rolne bez prawa wjazdu na teren 5 krajów przyfrontowych.

Tylko dwa kraje za zakazem importu zboża z Ukrainy

Robert Telus podkreślił, że nawet gdyby się nie udało przekonać Komisji Europejskiej do przedłużenia zakazu importu ukraińskiego ziarna to Polska, Węgry i prawdopodobnie Słowacja nie zamierzają otworzyć granic. A jak donosi radio RMF FM Teraz już 20 krajów członkowskich sprzeciwia się utrzymaniu zakazu po 15 września. W związku z tym utrzymanie zakazu importu zboża do pięciu krajów będzie niesłychanie trudne.

– Nasza deklaracja jest jasna albo się dogadamy w UE, czego chcemy, albo jeżeli KE nie podejmie takiej decyzji to premier M. Morawiecki oraz J. Kaczyński powiedzieli jednoznacznie, że do Polski zboże ukraińskie na rynek polski nie będzie wjeżdżać – powiedział R. Telus.

Polski rząd nie będzie natomiast blokował tranzytu tego ziarna.

Telus: Udało się wyeksportować dwa razy więcej zboża niż zakładaliśmy

Minister rolnictwa Robert Telus zaprezentował także dane dotyczące eksportu zbóż z Polski.

– Gdy weźmiemy pod uwagę tylko ten rok od stycznia do sierpnia włącznie to w tej chwili wywieziono z Polski ok. 10 mln t. zbóż. Gdy weźmiemy okresy od momentu, w którym zostałem ministrem rolnictwa czyli od kwietnia to jest ok. 6 mln t. zbóż. W pierwszych dniach, gdy zostałem ministrem mówiliśmy o wyeksportowaniu z Polski 3,5-4 mln t. Udało się to zrobić nawet dwa razy tyle – poinformował R. Telus.

Z kolei od początku roku do Polski wjechało ok. 1,3 mln t. – Cel jaki sobie postawiliśmy czyli opróżnienie silosów u rolników został zrealizowany. To jest nasz wspólny sukces – podsumował minister Telus.

 

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
03. grudzień 2023 21:48