Siekierski o protestach rolnikówJustyna Czupryniak/Canva/Sejm.gov.pl
StoryEditorProtest rolników

Protesty rolników w Sejmie. Siekierski wskazuje winnych

23.02.2024., 12:00h
Minister rolnictwa Czesław Siekierski mówi wprost, że rolników do protestów doprowadziły nieudolne działania rządu PiS. Zdaniem polityka, jedynym sposobem na niedopuszczenie do ograniczenia produkcji rolniczej jest odejście o rygorystycznych i kosztownych zasad "Zielonego Ładu".

Minister rolnictwa o protestach rolników

Jednym z punktów obrad Sejmu była „Informacja Prezesa Rady Ministrów w sprawie działań rządu w związku z protestem rolników w Polsce”.

– Rolnicze protesty miały już miejsce jesienią 2023 r. i były pochodną błędów podejmowanych przez poprzednio rządzących. Rolnicy protestowali wtedy w związku z nadmiernym importem surowców rolnych z Ukrainy, spadkiem opłacalności produkcji, a także rosnącymi kosztami, w szczególności w związku ze wzrostem cen energii, nawozów oraz środków ochrony roślin – tłumaczył posłom minister rolnictwa Czesław Siekierski.

Zdaniem szefa resortu rolnictwa główne powody protestu rolników to:

  • nieracjonalne i zbyt wygórowane wymogi zielonego ładu,
  • nadmierny napływ towarów rolno-spożywczych z Ukrainy
  • spadek opłacalności produkcji rolnej.

Bruksela winna protestom rolników 

Zdaniem szefa resortu rolnictwa częściową winę za rolnicze protesty ponosi także Bruksela ze swoim sztandarowym projektem Europejskiego "Zielonego Ładu".

– Założenia "Zielonego Ładu" wzbudzają protesty rolników w Polsce i Europie, gdyż oznaczają wprowadzenie ograniczeń produkcji rolnej. Komisja Europejska posunęła się za daleko, jeśli chodzi o wymogi związane z "Zielonym Ładem". Kiedy występują zagrożenia na rynku spowodowane nadmiernym importem z Ukrainy, wysoką inflacją i wzrostem kosztów produkcji, nie można obciążać rolników dodatkowymi zadaniami, które mają przeciwdziałać zmianom klimatycznym. Dlatego konieczne jest odejście od rygorystycznych i kosztownych zasad zielonego ładu, które ograniczają produkcję rolniczą – przekonywał Cz. Siekierski.

KE ugina się pod naciskiem protestów rolników

Ale w polityce unijnej są także małe sukcesy. Po naciskach Komisja Europejska wycofała się z ograniczenia o 50% stosowania środków ochrony roślin. Ponadto uprościła zasadę ugorowania 4% gruntów ornych, dając możliwość uprawy roślin bobowatych, motylkowych lub międzyplonów ścierniskowych. Nie będzie jednak można stosować przy ich uprawie środków ochrony roślin.

Produkcja zwierzęca jest w Polsce priorytetem

Minister Siekierski odniósł się także do pojawiających się głosów, że planowane jest ograniczane pogłowie zwierząt gospodarskich.

– Chcę stanowczo podkreślić, że nie ma żadnych innych przepisów, które zmuszałyby rolników do ograniczenia pogłowia zwierząt. W Polsce produkcja zwierzęca jest traktowana priorytetowo. Jest duże wsparcie finansowe ze środków WPR, w ramach dobrostanu zwierząt, są dopłaty do produkcji, a także dopłaty do ras zachowawczych – mówił minister Cz. Siekierski.

Rolnicy muszą być rozumiani w Brukseli

Czesław Siekierski podkreślił także, że Komisja Europejska musi zrozumieć protestujących rolników, a wszelkie pomysły na transformację klimatyczno-środowiskową muszą być przejrzyste, racjonalne, przygotowane w ścisłej współpracy z rolnikami.

– Dlatego oczekujemy od europejskiego komisarza do spraw rolnictwa przejrzystości w działaniu i jasnego zobowiązania Komisji Europejskiej do maksymalnego ograniczenia i uproszczenia wymogów "Zielonego Ładu". To oczekiwania, które dziś wyrażają nasi rolnicy – kontynuował Siekierski.

MRiRW będzie rozmawiało z rolnikami

Szef resortu rolnictwa zapewnił, że będą kontynuowane rozmowy z rolnikami, a ich efektem powinno być porozumienie.

– Jednak pamiętajmy o tym, że wszystkiego nie da się naprawić z dnia na dzień, z tygodnia na tydzień czy z miesiąca na miesiąc. 8 poprzednich lat zaniedbań w rolnictwie zrobiło swoje, ale ostatnie 2 miesiące wytężonej pracy i zaangażowania przynoszą pierwsze efekty – zwrócił się bezpośrednio do rolników minister rolnictwa.

wk

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. kwiecień 2024 06:39