Tusk zwołuje rolniczy szczyt. ”Możliwe są dopłaty do zboża i pomoc w jego skupie”KPRM
StoryEditorPremier spotka się z rolnikami

Tusk zwołuje rolniczy szczyt. "Możliwe są dopłaty do zboża i pomoc w jego skupie"

28.02.2024., 14:58h
Premier Donald Tusk zwołuje rolniczy szczyt. Spotkanie z rolnikami odbędzie się już 29 lutego. Szef rządu zamierza rozmawiać o dopłatach do zboża i pomocy w jego skupie. Nie wyklucza też czasowego zamknięcia granicy z Ukrainą.

Tusk zwołuje szczyt rolniczy. "W Polsce mamy 9 mln ton nadwyżki zboża"

Premier Donald Tusk podczas konferencji w Warszawie poinformował, że 29 lutego odbędzie się rolniczy szczyt. 

- Na jutro zwołałem szczyt rolniczy w Warszawie. O godz. 14.00 w Centrum Dialogu spotkam się z liderami wszystkich protestujących grup, także tych na granicy z Ukrainą - poinformował premier.

- Tylko jedna liczba może uświadomić, jaki mamy problem. W Europie jest dużo ponad 20 mln ton nadwyżki zboża w magazynach, z tego w Polsce jest 9 mln ton nadwyżki. Jeszcze nie zaczęły się żniwa, a nie mamy infrastruktury, która pozwoliłaby to zboże wywieźć dalej - dodał.

Tusk zaznaczył, że rozmowy mają dotyczyć konkretnych rozwiązań.

- Chodzi o to, żeby zejść z najwyższego pułapu haseł, takich jak to, że Polska ma wyjść z UE, albo zamknąć granicę z Ukrainą. To nie są postulaty, o których w ogóle można jakoś konkretnie rozmawiać. Ja nie jestem premierem po to, by Polska wychodziła z UE - mówił szef rządu.

Tusk: limity zaproponowane przez Brukselę i Kijów są nie do zaakceptowania

Premier poinformował, że limity wwozu surowców rolnych z Ukrainy, jak drób, cukier czy miód zaproponowane przez KE są nie do przyjęcia. O tym też ma zamiar jutro rozmawiać z rolnikami.

- Polska będzie proponowała Brukseli, i będę tutaj oczekiwał pełnej solidarności wszystkich, żeby tym okresem referencyjnym nie był rok 2022/2023, czyli kiedy żywność napłynęła w dużej ilości. Chcemy, żeby te limity były o wiele bardziej restrykcyjne – podkreślił.

Tusk nie wyklucza czasowego zamknięcia granic i wstrzymania handlu z Ukrainą

Tusk poinformował, że rozmawia z Ukrainą także o czasowym zamknięciu granicy i handlu.

- O tym też będę rozmawiał jutro z polskimi rolnikami, ale takie rozwiązanie byłoby tylko tymczasowe i obustronnie bolesne – podkreślił. Dodał, że jest gotowy podjąć twarde decyzje w tej sprawie. Protestujący rolnicy domagają się takiej blokady na 2-3 miesiące.

Dopłaty do zboża i pomoc w jego skupie 

Premier poinformował, że wśród propozycji dla rolników są także dopłaty do zboża i pomoc w jego skupie.

- Będziemy rozmawiali o możliwych dopłatach do zboża i o pomocy w skupie zboża, by polskie zboże było atrakcyjniejsze od ukraińskiego. My kupimy to ziarno jako państwo. Ale do tego potrzebujemy logistyki. Musimy to zalegające zboże umieć też przewieźć. Tu zaległości są wieloletnie. W dwa tygodnie nie naprawię tego, co przez osiem lat leżało kompletnie odłogiem - zaznaczył Tusk.

Premier porozmawia z rolnikami o Zielonym Ładzie

Premier dodał, że chce ustalić z rolnikami, z jakich zapisów Zielonego Ładu Polska ma się wycofać.

- Trzeba zrobić to tak, żeby nie utracić pieniędzy na dopłaty bezpośrednie - poinformował.

Z Tuskiem spotka się ok. 30 osób.

Spotkanie premiera Tuska z rolnikami oraz przedstawicielami ministerstwa rolnictwa ma się odbyć 29 lutego o godz. 14.00 w Centrum Dialogu Społecznego w Warszawie. Jak informuje nas Roman Waszczyk, rzecznik protestu rolników na S3 spotkanie ma się odbyć w ograniczonym składzie osobowym (ok. 30 osób) z przedstawicielami komitetów protestacyjnych, związków zawodowych i organizacji rolniczych.

- Ma być początkiem negocjacji między przedstawicielami protestujących rolników a Rządem RP - podkreśla Waszczyk.

image
Dużo zmian W GAEC

Obowiązek ugorowania 4% gruntów cofnięty! Co jeszcze rząd zmienia w GAEC-ach?

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
17. kwiecień 2024 12:29