Archiwum redakcjiArchiwum redakcji
StoryEditorNawozy rolnicze

Grupa Heinekena chce produkować nawozy rolnicze. Nawet 1 mln ton rocznie!

26.09.2023., 11:00h
Producent Heinekena dołącza do konsorcjum założonego przez spółkę FertigHy po to, by produkować nawozy rolnicze. Fabryka ma powstać na terenie Hiszpanii.

Spółka FertigHy – co o niej wiemy?

Spółka FertigHy jest firmą założoną przez konsorcjum, w którego skład wchodzą:

 • EIT InnoEnergy,
 • RIC Energy,
 • MAIRE,
 • Siemens Financial Services,
 • InVivo,
 • Heineken.

Przedsiębiorstwo poczyniło plany mające na celu ustanowienie FertigHy pionierem w niskoemisyjnej transformacji europejskiego przemysłu nawozowego. W nowej fabryce, która powstanie na terenie Hiszpanii, ma się odbywać produkcja niskoemisyjnych i przystępnych cenowo nawozów.

Dlaczego FertigHy postanowiła produkować nawozy niskoemisyjne?

Jak informuje w komunikacie prasowym FertigHy, powodem podjęcia decyzji o otworzeniu produkcji nawozów niskoemisyjnych stała się chęć członków konsorcjum do udzielenia bezpośredniej odpowiedzi na wyzwania stawiane rolnikom przez Unię Europejską. Członkowie konsorcjum zwrócili również uwagę na ryzyko utraty bezpieczeństwa żywnościowego, które wystąpiło ze względu na zakłócenia pojawiające się w łańcuchu dostaw i światową niepewność w dostawach gazu ziemnego.

Kiedy i gdzie powstanie pierwszy zakład FertigHy, produkujący nawozy niskoemisyjne?

Pierwszy z projektów FertigHy przewidujący budowę fabryki nawozów niskoemisyjnych ma zostać zrealizowany w Hiszpanii. To tam powstanie zakład, który zajmie się produkcją i umożliwi założycielom dalszy rozwój. Okazuje się bowiem, że członkowie konsorcjum planują rozwinięcie produkcji również w innych państwach europejskich po to, by stać się liderem w produkcji nawozów niskoemisyjnych w Europie.

Ile nawozów będzie produkował FertigHy?

FertigHy zakłada, że nowo powstała fabryka umożliwi produkcję ponad 1 mln ton metrycznych nawozów niskoemisyjnych na bazie azotu rocznie, który powstanie ze 100% energii elektrycznej i zielonego wodoru. FertigHy zakłada, że budowa fabryki rozpocznie się w roku 2025.

Kto zostanie prezesem FertigHy?

Członkowie konsorcjum przekazali również, że prezesem powstałej firmy o nazwie FertigHy zostanie José Antonio de las Heras. Wybór Herasa na to stanowisko nie powinien nikogo dziwić, ponieważ ma on ponad 25 lat doświadczenia w kierowaniu przedsiębiorstwami oraz wieloletnie doświadczenie w pracy w korporacji i w podejmowaniu ryzykownych decyzji. Przyszły prezes pracował w branżach zajmujących się produkcją zielonego wodoru, odnawialnych źródeł energii i gazu ziemnego.

Sektor rolnictwa potrzebuje nawozów niskoemisyjnych

FertigHy jest przykładem spółki uczestniczącej w przemyśle europejskim, który dostrzega problemy rolników, z którymi mierzą się w związku z wymogami stawianymi przez UE. Jak wynika z danych przytoczonych przez konsorcjum, sektor rolniczy odpowiada za 13% całkowitej emisji gazów cieplarnianych w Unii Europejskiej. Rolnicy w Europie wykorzystują ponad 11 mln ton nawozów azotowych rocznie, ponieważ składniki odżywcze są niezbędne w uprawie gleby. Komisja Europejska w roku 2022 opublikowała komunikat, w którym w całości poparła produkcję nawozów niskoemisyjnych, uznając ten sektor za niezwykle ważny dla europejskiego rolnictwa. Firma FertigHy jest jedną ze spółek, które uczestniczą w przemyśle i decydują się na inwestycje na rzecz ciągłej dekarbonizacji nawozów.

Za co będą odpowiedzialni poszczególni członkowie spółki FertigHy?

Firma FertigHy i jej działalność może być pierwszym krokiem do odzyskania przez UE pozycji w produkcji nawozów. Każdy z członków powstałego konsorcjum wnosi do spółki istotne wartości i doświadczenie, które rozkłada się w następujący sposób:

 • EIT InnoEnergy – będzie odpowiedzialna za innowacyjny motor zrównoważonej energii wspierany przez Instytut Europejski Innovation & Technology i organ UE. Firma ta jest pomysłodawcą założenia spółki produkującej nawozy niskoemisyjne i świadczącej usługi akceleracji biznesu.
 • Centrum Akceleracji Wodoru (EGHAC) – stało się członkiem konsorcjum ze względu na to, że ma doświadczenie w tworzeniu nowych zakładów przemysłowych firm.
 • RIC Energy – będzie odpowiedzialna za wniesienie podstawowej wiedzy na rynek fotowoltaiczny (PV) i rynek energii elektrycznej ze względu na to, że jest przodującym deweloperem w sektorze energii odnawialnej.
 • MAIRE – będzie odpowiedzialny za rozwój projektu, ze względu na unikalne doświadczenie, które nabyła jako dostawca technologii i wykonawca instalacji EPC amoniaku i nawozów.
 • Siemens Financial Services – będzie odpowiedzialny za ułatwienie dostosowania do całego ekosystemu Siemensa poprzez rozwiązania obejmujące zakres od cyfryzacji i automatyzacji fabryk po rozwiązania z zakresu elektryfikacji, a ponadto firma ta ma ogromne doświadczenie w finansowaniu dużych projektów przemysłowych.
 • InViVo – będzie odpowiedzialna za wsparcie, ponieważ jest skupem i dystrybutorem nawozów dla 300 tys. rolników, którzy reprezentują 200 tys. spółdzielni.
 • HEINEKEN – będzie odpowiedzialny za stymulowanie popytu na nawozy niskoemisyjne w celu zmniejszenia śladu węglowego jęczmienia i innych upraw. Heineken będzie również pilotował różne rozwiązania w zakresie dekarbonizacji na dużą skalę. Celem Heinekena jest działanie w zerowej wartości netto łańcucha do roku 2040.

oprac. Justyna Czupryniak

źródło: fertighy.com

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
10. grudzień 2023 06:01