Hiszpańscy rolnicy walczą z plagą ”hybrydowych superkrólików”Envatoelements
StoryEditorPlaga królików w Hiszpanii

"Hybrydowe superkróliki" pustoszą uprawy w Europie! A władza nie chce pomóc rolnikom

29.04.2023., 13:00h
Hiszpańskie uprawy zostały zaatakowane przez "hybrydowe superkróliki". Rolnicy są przekonani, że za szkody wyrządzone w ich uprawach jest odpowiedzialna zmutowana uprawa królika. Niestety, hiszpański rząd nie wierzy w relację swoich rolników.

"Hybrydowe superkróliki" - odmiana, która zagraża uprawa

Zdaniem hiszpańskich rolników, "hybrydowe superkróliki" stanowią ogromne zagrożenie dla ich upraw. Dotychczas miały zaatakować 1400 hiszpańskich gmin. Ich działalność uniemożliwia rozwój roślin. Króliki żerują na plonach, niszcząc uprawy całościowo.

Rolnicy w Hiszpanii protestują przeciwko królikom

Działalność hiszpańskich "hybrydowych superkrólików" doprowadziła do protestów rolników w Katalonii, Aragonii, Kastylii i La Manchy, którzy domagają się opracowania planu umożliwiającego przeciwdziałanie niechcianym szkodnikom.

Skąd wzięły się "hybrydowe superkróliki"?

Zdaniem hiszpańskich rolników, "hybrydowe superkróliki" stanowią mieszankę dzikiego gatunku z odmianą domową. Hiszpanie tłumaczą, że kiedy mieszkańcom znudzi się opieka nad zwierzętami w domu, to wypuszczają je na pola, a tam dochodzi do połączenia. Hiszpańska organizacja COAG uważa, że zaistniałej sytuacji winny jest rząd, który nie podjął działań w celu powstrzymania rozmnażania się królików, które miały być pokarmem dla zagrożonych gatunków zwierząt, a nie zdominować pola. Dzięki szczepionkom przyjmowanym przez króliki doszło do ich ewolucji.

"Hybrydowe superkróliki" mają super moc

Mieszanka królików domowych z dzikimi doprowadziła do powstania "superkrólików", które cechują się wysoką zdolnością rozpłodową. Zwiększona liczba miotów w ciągu roku, których liczebność sięga aż 14 szt., doprowadziła do szybkiego rozwoju gatunku. "Hybrydowe superkróliki" nie tylko są żarłoczne, ale również wspinają się na drzewa! Desperacja rolników jest na tyle wysoka, że podczas protestu w Leridzie mieli rzucać żywymi królikami w drzwi budynku rządowej instytucji ds. Działań klimatycznych, o czym poinformowała fundacja ds. ochrony zwierząt FAADA.

Hiszpański rząd nie wierzy rolnikom

Przedstawiciele organizacji COAG spotkali się z urzędnikami hiszpańskiego Ministerstwa Rolnictwa w Madrycie, gdzie obradowali nad plagą królików. Politycy zaprzeczyli jednak, że na terenie ich państwa ma miejsce plaga "hybrydowych superkrólików", a działania rolników są dla nich próbą uzyskania subwencji wobec strat spowodowanych suszą.

oprac. Justyna Czupryniak

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
27. kwiecień 2024 02:00