Protest producentów mleka w Brukseli (27.05.2024)EMB
StoryEditorProtest producentów mleka

Protest hodowców bydła w Brukseli. "Rolnicy potrzebują zmian i godziwego dochodu"

29.05.2024., 09:23h
W Brukseli odbył się protest producentów mleka. Alarmują, że opłacalność produkcji się nie poprawi, zniknie wiele gospodarstw mlecznych w UE. - Przez lata nie otrzymaliśmy nawet 50 proc. średniego dochodu UE - tłumaczą hodowcy.

Protest producentów mleka w Brukseli

Europejscy producenci mleka mają dość. Dlatego 27 maja, tuż przed Światowym Dniem Mleka, Europejska Rada ds. Mleka zorganizowała w Brukseli protest pod hasłem „Godziwy dochód dla rolników TERAZ!”. Mleczarze przedstawili swoje żądania Komisji Europejskiej i Parlamentowi Europejskiemu. Pojawili się z dużymi posągami krów w barwach narodowych.

- Od miesięcy jesteśmy świadkami protestów rolników w całej Europie. System rolny musi zostać zreformowany. Trzeba dotrzeć do źródła problemu i wprowadzić realne zmiany – mówi Kjartan Poulsen, prezes EMB. Jak podkreśla, obecne dyskusje na temat rozwiązań kryzysu w rolnictwie nie wskazują jednoznacznie, w jakim kierunku powinny podążać zmiany.

xls xls xls xls

"Nie otrzymaliśmy nawet 50 proc. średniego dochodu UE"

Rolnicy narzekają na brak opłacalności produkcji i na bardzo niskie dochody z produkcji mleka.

– Jeśli spojrzeć na dochody rolników, widać, że przez lata nie otrzymaliśmy nawet 50 procent średniego dochodu UE. Tak naprawdę w 2016 r. odsetek ten wynosił poniżej 40 proc., a dopiero w 2021 r. po raz pierwszy osiągnęliśmy poziom 50 proc. – mówił z kolei Elmar Hannen, wiceprezes EMB Hannen.

Młodzi rolnicy nie chcą zajmować się produkcją mleka

Hannen podkreślił, że obecna sytuacja na rynku mleka to katastrofa dla rolników i ich rodzin, a także dla europejskiego bezpieczeństwa żywnościowego. Dodał, że nadchodzące wybory europejskie są kolejną szansą na poprawę sytuacji, tym bardziej, że producenci masowo rezygnują z produkcji mleka. Młodzi ludzie zniechęcają się brakiem perspektyw i nie widzą możliwości wejścia do tego sektora produkcji rolnej.

- Dlatego pilnie żądamy warunków umożliwiających utrzymanie produkcji i wejście na rynek młodym rolnikom. Decydenci muszą zapewnić rolnikom godziwe dochody, aby ceny skupu wreszcie zaczęły pokrywać koszty produkcji. W przeciwnym razie wszyscy stracą – mówi Hannen.  

Jakie są postulaty unijnych producentów mleka?

Według przedstawicieli EMB należy natychmiast wdrożyć następujące reformy:

  • ogólnounijne rozporządzenie zabraniające stosowania cen niepokrywających kosztów produkcji
  • odpowiednie instrumenty kryzysowe w systemie rolnym UE. Chodzi o mechanizm wczesnego ostrzegania i automatyczne uruchamianie takich środków, jak dobrowolne ograniczenie produkcji
    - Na rynku mleczarskim w ostatnich latach każdy kryzys następował po poprzednim. Nadprodukcja prowadziła do załamania cen i za każdym razem wypychała wielu producentów z rynku. Kryzysów tych można uniknąć lub złagodzić, jeśli w odpowiednim czasie uruchomi się odpowiedni mechanizm i coś w rodzaju programu redukcji wolumenu przeciwdziała nadprodukcji - tłumaczy EMB.
  • szczegółowe klauzule umowne UE dotyczące m.in. ilości i cen pokrywających koszty przed dostawami mleka. Ma to dotyczyć wszystkich uczestników rynku, w tym spółdzielni. ​- Pozycja rynkowa producentów może się poprawić jedynie wówczas, gdy w umowach znajdą się odpowiednie klauzule - czytamy w komunikacie EMB.
  • silne organizacje producentów, które pozwalają łączyć siły w celu uzyskania lepszej pozycji negocjacyjnej
  • rzeczywiste zaangażowanie rolników w projektowanie i wdrażanie Zielonego Ładu, w tym tworzenie odpowiednich narzędzi. ​- Rolnicy nie są obecnie zaangażowani w opracowywanie Zielonego Ładu. Cele są im po prostu ogłaszane i oczekuje się, że poniosą ciężar finansowy tych strategii przy niewystarczających dochodach z rolnictwa. To musi się zmienić - zanacza EMB.
  • przepisy zapewniające zgodność importowanej żywności i pasz z wymogami UE
  • promocja i rozwój projektu Fair Milk w UE. - W ramach projektu Fair Milk w UE rolnicy otrzymują ceny mleka pokrywające koszty. Jednak mimo że projekty Fair Milk są realizowane we Francji, Niemczech, Belgii, Luksemburgu i Szwajcarii, nadal nie docierają do wystarczającej liczby konsumentów i producentów - podkreśla EMB.

oprac. dkol na podst. EMB

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. czerwiec 2024 10:13