Protest rolników w Holandiiinstagram/FarmersDefenceForce
StoryEditorProtest rolników

Rolnicy w Holandii znów wychodzą na ulice. "Limity chowu krów nie do przyjęcia"

30.06.2023., 13:00h
Holenderscy rolnicy protestowali przeciwko rządowi premiera Marka Ruttego. Powodem niezadowolenia farmerów był brak porozumienia w sprawie zmniejszenia liczby gospodarstw rolnych.

Czego dotyczyły negocjacje pomiędzy holenderskim rządem a rolnikami?

Negocjacje pomiędzy rolnikami z Holandii a tamtejszym rządem trwały od 9 miesięcy. W przedostatnim tygodniu czerwca 2023 r., rozmowy prowadzone przy okrągłym stole zostały przerwane po tym, jak stowarzyszenie rolników LTO opuściło stół negocjacyjny. Powodem, dla którego negocjacje zostały w ogóle zorganizowane, był sprzeciw holenderskich rolników wobec polityki rządu dotyczącej rolnictwa, a konkretnie ograniczenia hodowli zwierząt, które miałoby się przełożyć na zmniejszenie emisji tlenku azotu.

Dlaczego holenderski rząd chce ograniczyć hodowle krów?

W 2022 r. holenderski rząd w związku z naciskami sądu zobowiązał się do zredukowania o 70% emisji tlenku azotu do roku 2030. Chcąc zrealizować powyższy plan, rząd zadecydował, że rolnicy będą musieli zmniejszyć swoje stada krów. Spełnienie wyznaczonej normy byłoby możliwe, po zredukowaniu pogłowia o 1/3.

Rolnicy w Holandii nie zgadzają się na redukcję stad

Po tym, jak organizacja LTO, czyli Land- en Tuinbouw Organisatie – Holenderskie Stowarzyszenie Rolników, wycofała się z obrad okrągłego stołu, w Hadze wybuchł protest. Przedstawiciele organizacji w liście do holenderskiego parlamentu stwierdzili, że wycofali się z obrad, ponieważ zobowiązania do pomocy finansowej na zrekompensowanie utraconych dochodów są niewystarczające.

Holenderscy rolnicy mają za mały wpływ na ceny

Zdaniem LTO, holenderscy rolnicy i ogrodnicy mają zbyt mały udział w ustalaniu cen swoich produktów. WUR University & Research w Wageningen stwierdził natomiast, że ich możliwości zarobkowe nie mogą być obliczane na podstawie poprzedniego projektu umowy, ponieważ są one nieprecyzyjne. Pod uwagę nie zostały również wzięte preferencje konsumentów oraz podaż i popyt. W związku z tym, że holenderskie produkty są eksportowane w znacznych ilościach do innych państw, to w krajach docelowych ich ceny mogą nie być wystarczająco wysokie. Taki scenariusz naraża holenderskich rolników na wypchnięcie z rynku. Jak podkreśliło stowarzyszenie LTO, z informacji przekazanych przez holenderski organ regulacyjny Verbraucher und Markt (ACM) wynika, że przyznanie rolnikom dodatkowych płatności z tytułu większego zrównoważonego rozwoju, jest niemożliwe, ponieważ by tak się stało, poziom zrównoważenia musiałby przekroczyć określone wymogi prawne.

LTO: "3 krowy na hektar to kpina"

Zdaniem przedstawicieli LTO, umożliwienie rolnikom utrzymywania od 2,5 do 3 krów na hektar użytków rolnych jest kpiną. Stowarzyszenie podkreśliło w liście również to, że rolnicy powinni móc samodzielnie podejmować decyzje o tym, w jaki sposób będą spełniali normy emisji i cele w zakresie zrównoważonego rozwoju.

Protest rolników w Holandii

29 czerwca 2023 r. wybuchł protest rolników, na którego czele stanęła organizacja rolników Farmers Defence Force (Siły Obrony Rolników) na czele z Markiem van den Oeverem. Początkowo protestujący chcieli zamanifestować w tymczasowej Izbie Reprezentantów w Hadze, jednak po otrzymaniu informacji o zawiązującej się demonstracji, rząd Hagi wydał zakaz protestowania na terenie miasta ze względu na zapowiadającą się, zbyt dużą ilość osób. W związku z tym rolnicy przenieśli się do miejscowości Malieveld. Na proteście obecnych było kilkaset osób. Rolnicy przyjechali traktorami. Ci, którzy musieli zostawić traktory w strefie przemysłowej, dojechali na protest rowerami.

Demonstracja nie przebiegła spokojnie. Jak donoszą lokalne media, policja zatrzymała kilka traktorów poruszających się autostradą A28 i ukarała ich mandatami. Aresztowano 7 osób, a dwóch funkcjonariuszy policji odniosło obrażenia. Rolnicy zablokowali również most na rzece Ren, gdzie ciągniki zablokowały drogę w obu kierunkach na dwie godziny.

Czy będzie porozumienie pomiędzy rolnikami a holenderskim rządem?

Obecnie w izbie niższej parlamentu trwają rozmowy pomiędzy posłami, które mają na celu rozwiązanie zaistniałej sytuacji. Jak wyjaśnił tamtejszy minister rolnictwa, Pieta Adem, wersja porozumienia rolnego była gotowa w 95%. Nie było zgody co do ilości krów na hektar, które może mieć rolnik. Pula pieniędzy, którymi rząd dysponuje na ten moment, wynosi 13,5 mld euro, natomiast populacja zwierząt gospodarskich zostanie zredukowana do 25%. Jeżeli nie będzie porozumienia z rolnikami, to do końca września zaplanowany pakiet będzie wdrożony.

Oprac. Justyna Czupryniak

Źródła: rtlnieuws, nos.nl, parool

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. grudzień 2024 03:06