StoryEditorPieniądze dla rolnika

Rolnicy, składajcie wnioski o dopłaty bezpośrednie

16.04.2021., 17:04h
W tym roku wnioski o dopłaty rolnicy składają do 17 maja (15 maja przypada w sobotę). Możliwe jest również złożenie wniosku po tym terminie, nie później jednak niż do 11 czerwca 2021 roku.

Wnioski o dopłaty tylko poprzez eWniosekPlus

Z tym apelem zwracają się do rolników Wielkopolska Izba Rolnicza, ARiMR i resort rolnictwa. Od tego roku wnioski o przyznanie dopłat bezpośrednich i obszarowych z PROW składa się wyłącznie w formie elektronicznej – za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus.

Nie ma już możliwości składania oświadczeń o braku zmian w stosunku do roku ubiegłego.

Kiedy mija termin składania wniosków?

W tym roku wnioski o dopłaty rolnicy składają do 17 maja (15 maja przypada w sobotę). Możliwe jest również złożenie wniosku po tym terminie, nie później jednak niż do 11 czerwca 2021 roku. Aczkolwiek spowoduje to sankcje w postaci obniżenia kwoty płatności o 1% za każdy dzień roboczy zwłoki.

Natomiast zmiany w złożonych wnioskach wolno wprowadzać do 31 maja br. Złożenie zmiany po tym terminie powoduje pomniejszenie płatności do powierzchni objętej tą zmianą o 1% za każdy dzień roboczy opóźnienia po 31 maja.

Lepiej nie zwlekać do ostatniej chwili

Jak wskazuje Piotr Walkowski, prezes WIR, odkładanie decyzji o złożeniu wniosku na ostatnią chwilę może spowodować znaczące obciążenie, zarówno pracowników ARiMR, doradców rolniczych, jak i systemu informatycznego.

Agencja służy pomocą wszystkim zainteresowanym rolnikom

Wszelkie wątpliwości związane z wypełnianiem wniosków można konsultować, dzwoniąc do ARiMR pod bezpłatny numer infolinii: 800 38 00 84 (w dni robocze w godz. 7.00–19.00 oraz w sobotę 10.00–16.00). Rolnicy, którzy nie posiadają komputera lub obawiają się, że nie poradzą sobie z wypełnieniem e-wniosku, mogą udać się do placówek Agencji. Są tam przygotowane stanowiska komputerowe do wypełnienia wniosku, a eksperci służą wsparciem w kwestiach technicznych. Ze względu na ograniczenia wprowadzone w związku z COVID-19 Agencja prosi rolników, aby najpierw umówili się telefonicznie na konkretny termin. To pozwoli uniknąć kolejek przed placówkami i zadbać o bezpieczeństwo.

Piotr Walkowski zapewnia, iż rolnicy mogą zgłaszać się także o pomoc w wypełnianiu wniosków do biur powiatowych Wielkopolskiej Izby Rolniczej.

Magdalena Szymańska
Fot. Pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
18. maj 2024 00:13