StoryEditorpomoc dla rolników

Rolnicy stracili dom w pożarze. Rodzina, w tym 2 dzieci potrzebują pomocy

11.02.2021., 12:02h
W  Kierwinachpod Lidzbarkiem Warmińskim spłonął dom rodziny rolników. Pożar tak szybko się rozwijał, że rodzina ledwie zdążyła ujść z życiem. Jednak ogień strawił niemal cały dobytek rolniczej rodziny. Straty wyceniona na 0,5 mln złotych. Jak można pomóc rodzinie rolników?

Lidzbark Warmiński: pożar domu rolników w Kierwinach

W poniedziałek 8 lutego 2020 roku o świcie, tuż po godz. 5.20 służby ratunkowe zostały powiadomione o pożarze domu i budynku gospodarczego we wsi Kierwiny pod Lidzbarkiem Warmińskim (woj. warmińsko-mazurskie). Okazało się, że pożar objął zabudowania rodziny rolniczej, która mieszka to od dziesięcioleci.

W akcji ratunkowej wzięły udział trzy zastępy z lidzbarskiej jednostki ratowniczo-gaśniczej oraz Ochotnicze Straże Pożarne z Kiwit oraz Żegot. Gaszenie pożaru utrudniały silny mróz oraz dodatkowe zagrożenia.

– Na miejsce zdarzenia dodatkowo zadysponowano pogotowie energetyczne. Pożar spowodował między innymi spalenie rozdzielni elektrycznej, odsłaniając kabel przyłącza będącego pod napięciem. Zagrożenia dla ratowników pracujących na miejscu zdarzenia stwarzały również trzy butle 11 kg propan-butan, które zostały wyniesione z płonącego budynku – relacjonuje mł. kpt. Damian Stankiewicz, oficer prasowy KP PSP w Lidzbarku Warmińskim

 

Rodzina rolnicza straciła dom. Straty wyceniono na 0,5 mln złotych

Sześcioro mieszkańców, w tym dwoje dzieci, zdołało opuścić płonący dom jeszcze przed przybyciem straży pożarnej. Jednak ewakuacja była tak szybka, że wybiegli w tym, co mieli na sobie.

Tak jak wstaliśmy, tak wybiegliśmy. Jedynie kurtkę chwyciłam i buty. Dzieci zbiegły do babci na dół, na bosaka w pidżamach – mówi Jowita Maliszewska, poszkodowana rolniczka dla TVP Olsztyn. Na szczęście nikomu z domowników nic się nie stało. Jednak straty pogorzelców są ogromne – straż wstępnie je wyceniła na około 0,5 mln złotych.

 

Jak można pomóc poszkodowanej rodzinie rolników?

W wyniku pożaru sześcioosobowa rodzina, w tym 2 dzieci straciło dom i cały dobytek, który się w nim znajdował. Będę wdzięczny wszystkim darczyńcom, którzy zechcą wesprzeć finansowo poszkodowanych w ramach zbiórki prowadzonej przez Ochotniczą Straż Pożarną w Kiwitach  oraz Fundację „Opiekun” – zaapelował Wiesław Tkaczuk, wójt gminy Kiwity. Wójt także już przekazał zapomogę pogorzelców w wysokości 6 tys. złotych.

Zbiórka potrwa do 22 lutego 2021 roku. Wszystkie zebrane środki zostaną przekazane poszkodowanej rodzinie.

  • Dane do wpłat:
    Fundacja Opiekun: 38 1090 1463 0000 0000 7201 4378
    z dopiskiem Kierwiny.

Rodzinie rolniczej można pomóc także przekazując niezbędne rzeczy poprzez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kiwitach. Z Ośrodkiem można skontaktować się pod nr. tel. 537 468 964.

 

Marcin Konicz, Paweł Mikos
Fot: PSP w Lidzbarku Warmińskim

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
27. wrzesień 2023 03:36