StoryEditorPolicja

Rolnik chciał kupić nawozy przez internet. Stracił 84 tys. zł

27.03.2023., 16:03h
27-letni mężczyzna kolejną ofiarą internetowych oszustów. Młody rolnik chciał kupić nawozy przez internet – stracił 84 tys. złotych! Podpowiadamy, jak uniknąć oszustwa.

Ostrołęka. Rolnik oszukany na internetowej aukcji stracił 84 tys. zł

23 marca policja z Ostrołęki (woj. mazowieckie) przyjęła zawiadomienie o oszustwie internetowym. 27-latek chciał kupić nawozy o sporej wartości, a został z niczym. - 27-latek powiedział, że 17 marca bieżącego roku na popularnym portalu społecznościowym na grupie dotyczącej rolnictwa zainteresował się ogłoszeniem dotyczącym sprzedaży nawozów za kwotę 84000 złotych - podaje kom. Tomasz Żerański z KMP Ostrołęka.

Rolnik dogadał szczegóły przez telefon i w poniedziałek, po uprzednim przelaniu pieniędzy na wskazane przez sprzedającego konto bankowe, miał odebrać towar.

- Niestety do chwili obecnej nie otrzymał zamówionych nawozów, ani też zwrotu gotówki, natomiast sprzedający przestał odbierać telefony - dodaje policjant.

Jak zminimalizować szansę na to by paść ofiarą oszustwa internetowego?

Oto kilka porad, które mogą pomóc Ci uniknąć oszustwa na internetowej aukcji:

  1. Zawsze warto przeczytać dokładnie opis przedmiotu i sprawdzić jego zdjęcia. Należy upewnić się, że dokładnie wiesz, co kupujesz, i że stan przedmiotu odpowiada temu, co zostało opisane i pokazane na zdjęciach.
  2. Sprawdź sprzedającego. Sprawdź oceny i komentarze innych kupujących i zwróć uwagę na pozytywne oraz negatywne opinie. Jeśli widzisz, że sprzedawca ma dużo negatywnych komentarzy, zastanów się, czy chcesz kupować od niego.
  3. Nie daj się ponieść emocjom. Nie rzucaj się na pierwszą ofertę, która Ci się spodoba. Przeglądaj oferty spokojnie i porównuj ceny, zanim podejmiesz decyzję.
  4. Uważaj na niezwykle niskie ceny. Jeśli oferta wydaje się zbyt dobra, żeby była prawdziwa, może to być oszustwo.
  5. Pamiętaj, żeby zawsze korzystać z bezpiecznych metod płatności, takich jak karty kredytowe lub systemy płatności internetowych. Unikaj wysyłania pieniędzy przez Western Union lub MoneyGram, ponieważ nie oferują one żadnej ochrony przed oszustwem.
  6. Bądź ostrożny przy zakupach od sprzedawców z zagranicy, szczególnie z krajów, które słyną z oszustw internetowych.
  7. Nie udostępniaj swoich danych osobowych i finansowych, takich jak numer konta bankowego czy numer karty kredytowej, jeśli nie jest to konieczne do dokonania transakcji.
  8. Jeśli jesteś wątpliwości, zapytaj sprzedającego o dodatkowe informacje lub poproś o więcej zdjęć przedmiotu.

Pamiętaj, że uwaga i ostrożność są kluczowe przy zakupach online, a wykonywanie kilku prostych kroków może pomóc Ci uniknąć oszustw na internetowych aukcjach.

Michał Czubak
Fot. arch. red.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
06. czerwiec 2023 13:27