StoryEditorPlebiscyt

Rolnik Farmer Roku - Złote jabłka dla najlepszych rolników

19.02.2023., 15:02h
Na początku lutego w Warszawie odbyła się uroczysta gala, podczas której uhonorowano najlepszych rolników 2022 r. Konkurs należy do najstarszych w naszym kraju. Statuetki Złotego Jabłka, które przyznaje Stowarzyszenie „Polski Klub Rolnik – Farmer Roku”, wręczano już 29. raz.

Dla kogo konkurs Złotego Jabłka?

Rolników do udziału w konkursie co roku zgłaszają wojewódzkie ODR, izby rolnicze oraz oddziały regionalne rządowych agencji, które zajmują się obsługą rolnictwa. Spośród zgłoszonych gospodarstw wyłaniane jest grono finalistów, którzy następnie są odwiedzani przez kapitułę konkursu.

Najpiękniejsze perełki polskiego rolnictwa wyłapują pracownicy instytucji zajmujących się wspieraniem gospodarstw rolnych. W ostatniej edycji mieliśmy najwięcej zgłoszeń z terenu województw kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, podkarpackiego i dolnośląskiego. Z tego ostatniego nadesłano wiele zgłoszeń bardzo okazałych gospodarstw. Rolnicy z tego regionu zawiesili bardzo wysoko poprzeczkę. Łącznie zgłoszono 349 gospodarstw, spośród których wyłoniono grono 42 finalistów. Odwiedziliśmy wszystkie i na miejscu zobaczyliśmy, jak osiągnęły sukces. Byliśmy w oborach, na polach, budynkach gospodarczych, z wiadomych względów nie wchodziliśmy do chlewni – mówiła dr  Kucharska.

Na co zwracała uwagę kapituła konkursu?

Kapituła konkursu podczas wizytacji gospodarstw zwracała uwagę na zrównoważony rozwój, jak dba się o bezpieczeństwo i higienę pracy, ochronę środowiska, dobrostan zwierząt, glebę, rozwój kultury i rozwój regionalny.

Laureaci konkursu Złotego Jabłka. Lista:

W XXIX edycji konkursu nagrodzono 10 gospodarstw w różnych kategoriach prowadzonych przez:

  • Jolantę Tulisow z Narusa,
  • Agatę i Krzysztofa Niebrzydowskich z Włodowa,
  • Beatę i Sławomira Witkowskich z Konopnicy,
  • rodzinę Jurczyków z Bartkowic,
  • Urszulę i Krystiana Kretków z Krzanowic,
  • Barbarę i Mariusza Gumiennych z Dębowiec,
  • Beatę i Dariusza Przerwów z Krośnic,
  • Joannę i Mariusza Karwatów ze Stępina,
  • Joannę i Michała Staraków z Olszanów,
  • Iwonę i Przemysława Kawulów z Frydrychowa.

Gala finałowa organizowana w Warszawie co roku przyciąga najważniejsze osoby i instytucje związane z polskim rolnictwem. Pamiątkowe statuetki w tym roku wręczał wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk wraz z prof. dr. hab. inż. Markiem Adamskim, rektorem Politechniki Bydgoskiej (patron konkursu) oraz Waldemarem Humięckim, dyrektorem generalnym KOWR.

Tomasz Ślęzak
​fot. MRiRW

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. maj 2024 13:28