StoryEditorPolska

Senat „za” Piątką dla zwierząt. Co z ubojem rytualnym?

14.10.2020., 19:10h
Większość senatorów odpowiedziała się za przyjęciem tzw. Piątki dla zwierząt. Jednak Senat wprowadził aż 36 poprawek do ustawy o ochronie zwierząt. M.in. znacznie wydłużono czas do wprowadzenia ograniczenia uboju rytualnego. Jakie są jeszcze poprawki?

Niemal 2/3 senatorów odpowiedziało się za przyjęciem Piątki dla zwierząt

W środę 14 października 2020 Senat przegłosował przyjęcie tzw. Piątki dla zwierząt, czyli nowelizacją ustawy o ochronie zwierząt. W pierwszej kolejności senatorowie zdecydowali się odrzucić wniosek o odrzucenie nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt w całości. Był to postulat protestujących we wtorek w Warszawie rolników.
Za tym, aby ustawę od razu odrzucić było 24 senatorów, za dalszymi pracami nad nią było 64 senatorów, a wstrzymało się 9 senatorów, w tym marszałek Tomasz Grodzki, który wczoraj spotkał się z liderami protestu rolników.

 

Senat wprowadził 36 poprawek do nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt

W trakcie głosowania senatorowie wprowadzili łącznie aż 36 poprawek do Piątki dla zwierząt, która została we wrześniu przyjęta przez posłów.

Wiele poprawek dotyczy zwierząt domowych, jak np. zakaz egzekucji komorniczej polegającej na zajęciu zwierząt domowych czy organizacji konkursów i loterii, gdzie zwierzęta są nagrodami. Senat określiła także na nowo przepisy dotyczące organizowania wystaw i pokazów zwierząt polegających wyłącznie na prezentowaniu cech danego gatunku zwierząt oraz pokazów psów specjalnych i ratowniczych.

Senat określił ponadto zasady i trybu oznakowania psów za pomocą mikroczipa i prowadzenia centralnego rejestru psów. 

 

Senat "za" ograniczeniem uboju rytualnego, ale wydłuża czas do jego wprowadzenia

Część z poprawek Senatu jest zbieżna ze zmianami jakie w poniedziałek zaproponował premier Morawiecki i minister rolnictwa Grzegorz Puda. Jednak część zmian jest o wiele dalej idąca niż ta, którą zaproponowali przedstawiciele PiS.

Najważniejszą dla ponad 300 tys. gospodarstw rolnych utrzymujących bydło była kwestia ograniczenia uboju rytualnego. W ustawie, którą przyjął sejm miała wejść w życie już w miesiąc po ogłoszeniu ustawy w Dzienniku Ustaw, czyli prawdopodobnie na początku 2021 roku. Senatorowie przyjęli jednak poprawkę, która zakłada, że prowadzenie działalności w zakresie tzw. uboju rytualnego będzie mogło się odbywać jak do tej pory do 31 grudnia 2025 roku.

 

Odszkodowania za ograniczenia w uboju rytualnym

Senat podczas prac nad Piątką dla zwierząt przegłosował także dokładnie zasady odszkodowań jakie państwo będzie miało wypłacać w związku z koniecznością dostosowania się do wymogów nowej ustawy podmiotów prowadzących działalność uboju rytualnego lub zakazy hodowli zwierząt futerkowych.

Senat zdecydował też, że vacatio legis na zakaz hodowli zwierząt futerkowych zostanie wydłużony do 31 lipca 2023 roku

 

Piątka dla zwierząt wróci jeszcze do sejmu i prezydenta

Ostatecznie po przegłosowaniu i przyjęciu aż 36 poprawek, za przyjęciem Piątki dla zwierząt z nowymi poprawkami zagłosowało 76 senatorów, 11 było przeciw, a 10 wstrzymało się od głosu.  

Teraz ustawa z poprawkami wróci do Sejmu. Jeśli sejm przyjmie ustawę, ta trafi do podpisu do prezydenta. Ten może ją podpisać, zawetować lub skierować do Trybunału Konstytucyjnego.

 

Paweł Mikos

Fot. Paweł Mikos

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
03. grudzień 2024 11:39