StoryEditorPolska

Sławomir I, szef OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych z zarzutami. Z synem mieli wyłudzić nawet 2 mln złotych od rolników

25.07.2018., 23:07h
Sławomir I., szef OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych oraz jego syn usłyszeli zarzuty prokuratorskie. Śledczy zarzucają im, że skupowali zboża, rzepak i inne płody rolne od rolników i nie płacili za nie. Mieli w ten sposób wyłudzić niemal 2 mln złotych od ok. 40 gospodarstw rolnych i firm. Grozi im za to do 10 lat pozbawienia wolności 

W poniedziałek, 23 lipca 2018 roku, prokurator z Prokuratury Okręgowej w Siedlcach postawił zarzuty Sławomirowi I., przewodniczącemu Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych oraz Damianowi I, czyli synowi działacza rolniczego. Śledczy zarzucili obu podejrzanym wyłudzanie pieniędzy oraz nieodprowadzenie całego podatku VAT w związku z działalnością Grupy Producenckiej ,,Nasze Zboża”, w której Damian I, jest prezesem, a Sławomir I. prokurentem. 

Spółka prowadzona przez Sławomira I oraz Damian I. miała skupować rzepak i zboża od rolników i nie płacić za nie 

Jak informuje Prokuratura Krajowa, śledztwo w sprawie nadużyć Grupy Producenckiej ,,Nasze Zboża” zostało wszczęte w 2016 roku po zawiadomieniu prokuratury przez dwóch pokrzywdzonych. Z doniesienia wynikało, że spółka „Nasze Zboża” miała od nich kupić rzepak o wartości ponad 39 tysiące złotych i nie zapłacić za to.

W czasie postępowania śledczy mieli zebrać materiał dowodowy, który wskazuje, że spółka prowadzona przez Damiana i Sławomira I. miała kupować od wielu gospodarstwa rolnych rzepak, kukurydzę, owies, żyto i inne zboża. Grupa „Nasze Zboża” miała też nabywać od różnych podmiotów środki ochrony roślin, nawozy, jak również cement, gaz LPG, wyroby hutnicze, beton, sprzęt kontrolno–pomiarowy. 

Nie płacili przy tym za nabyte mienie i wykonane usługi. Co istotne podejrzani dokonywali zakupu różnego rodzaju towarów oraz usług mając świadomość, że zapłata za nabyte mienie i usługi nie zostanie uiszczona. Spółka nie posiadała bowiem środków na regulowanie zaciąganych zobowiązań – informuje prokurator Arkadiusz Jaraszek z Działu Prasowego Prokuratury Krajowej. 

Nieprawidłowości z rozliczaniem VAT i rachunkowością

Prokurator zarzuca obu podejrzanym, że przez ich działanie do budżetu państwa nie wpłynęło ok. 140 tys. złotych z tytułu VAT. Pierwszy z tych zarzutów dot. uszczuplenia podatku VAT w kwocie co najmniej 41 tys. złotych poprzez składanie nierzetelnych faktury VAT wystawione na rzecz Grupy „Nasze Zboża” za usługi, które faktycznie nie zostały wykonane.

Drugi zarzut to uszczuplenia podatku VAT w kwocie niemal 100 tys. złotych poprzez niedokonanie obowiązkowej korekty w zakresie odliczonej kwoty podatku VAT. Jak wyjaśnia prokuratura, spółka powinna skorygować odliczenia podatku za faktury VAT potwierdzających nabycie przez „Nasze Zboża” różnego rodzaju towarów i usług, za które jednak spółka  nie zapłaciła w okresie 150 dni od terminu płatności.

Śledczy zarzucają Damianowi I, że ten w latach 2015, 2016 i 2017 nie złożył w terminie wymaganych prawem sprawozdań finansowych z działalności spółki. A to jest przestępstwem w świetle ustawy o rachunkowości za co grozi kara grzywny lub więzienia.

Sławomir Izdebski z synem mieli wyłudzić nawet 2 mln złotych od rolników 

40 osób pokrzywdzonych przez Grupę Producencką „Nasze Zboża” 

Prokuratura ustaliła w czasie śledztwa, że od 2013 r. do marca 2016 roku spółka prowadzona przez Sławomira i Damiana I. mogła wyłudzić mienie, w tym zboża, od pond 40 gospodarstw i firm. Łączna kwota wyłudzenie to niemal 2 mln złotych, czyli mienie o znacznej wartości. Za popełnienie takiego przestępstwa grozi kara pozbawienia wolności na 10 lat. 

– Po przesłuchaniu Sławomira I. i Damiana I. w charakterze podejrzanych prokurator zastosował wobec nich środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym w postaci dozoru Policji, poręczeń majątkowych w wysokości po 30 tysiące złotych oraz zakazów prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie skupu zboża i innych płodów rolnych – informuje Arkadiusz Jaraszek z Prokuratury Krajowej. 

Jednak do czasu prawomocnego wyroku skazującego, Sławomir I. w świetle prawa jest osobą niewinną.

Były poseł Samoobrony i szef związku zawodowego rolników 

Sławomir I. pod koniec lat 90. został członkiem Związku Zawodowego Rolników „Samoobrona” i był jednym z przywódców strajków rolniczych w okolicach Siedlec. W 2001 roku został senatorem startując z list Samoobrony RP. W 2006 r. został wykluczony z partii Andrzeja Leppera i w wyborach parlamentarnych w 2007 roku startował do sejmu z list Prawa i Sprawiedliwości. 

W 2007 roku założył Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych, który został przewodniczącym. Jako szef związku często krytykował ministrów rolnictwa zarówno tych z Polskiego Stronnictwa Ludowego, jak i z Prawa i Sprawiedliwości. Domagał się także wznowienia śledztwa w sprawie śmierci Andrzeja Leppera. 

 

Paweł Mikos

Fot. Archiwum TPR 

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
11. grudzień 2024 18:49