StoryEditorWiadomości rolnicze

Syngenta rozdaje nasiona w trosce o pszczoły. Tylko do 18 marca!

16.03.2015., 13:03h
  W ramach międzynarodowej akcji Operation Pollinator Syngenta zachęca rolników w całej Polsce do wysiewania na nieużytkach roślin atrakcyjnych dla pszczół. Rolnicy, którzy do 18 marca prześlą zgłoszenie, otrzymają od firmy nieodpłatnie specjalną mieszankę nasion roślin, które tworzą przyjazne środowisko dla owadów zapylających.

 

Mieszanka nasion, którą udostępnia Syngenta, została dobrana tak, by dobrze sprawdziła się w warunkach klimatycznych naszego kraju. W skład kompozycji wchodzą m.in. nasiona słonecznika zwyczajnego, facelii błękitnej, gryki zwyczajnej, koniczyny i lnu. Rośliny te długo kwitną, a swoim nektarem służą owadom zapylającym, takim jak pszczoły, trzmiele czy motyle.

 

Aby otrzymać bezpłatną mieszankę nasion wystarczającą do obsiania połowy hektara, należy wysłać zgłoszenie na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. W zgłoszeniu należy podać dokładny adres, na który ma być wysłana przesyłka. Zgłoszenia przyjmowane są do 18 marca 2015 r. Liczba pakietów z mieszankami nasion jest ograniczona, dlatego liczy się kolejność zgłoszeń.

 

W ubiegłym roku Syngenta przekazała rolnikom sześć ton specjalnie przygotowanej mieszanki nasion. Ich wysianie zaowocowało stworzeniem 60 hektarów kwitnących pól, które swoim nektarem służyły owadom zapylającym do późnej jesieni. Dodatkowo obszar obsiany roślinami kwitnącymi zapewnił bezpieczne miejsce dla zwierząt i ptaków żyjących w okolicy. Akcja jest częścią międzynarodowego programu Operation Pollinator, który zainicjowała Syngenta, by tworzyć na całym świecie siedliska przyjazne dla pszczół. Rozwiązania w ramach Operation Pollinator sprawdziły się już m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Hiszpanii i we Francji. Niezależny monitoring, badający rezultaty akcji, wykazał, że w ciągu trzech lat populacja trzmieli wzrosła o 600 proc., liczebność motyli zwiększyła się dwunastokrotnie, a innych owadów nawet dziesięciokrotnie. GT

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. grudzień 2024 18:58