StoryEditorWiadomości rolnicze

Ukraina deklaruje, że wstrzyma eksport zboża do Polski. Na jak długo?

07.04.2023., 15:04h
Ukraina zadeklarowała, że wstrzyma eksport pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika do Polski. Na jaki okres? Co z tranzytem? 

Minister rolnictwa Robert Telus spotkał się dziś po południu ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Mykołą Solskim. Rozmowy w sprawie sytuacji na rynku zbóż odbyły się na przejściu granicznym Dorohusk-Jagodzin w województwie lubelskim.

Ukraina deklaruje, że wstrzyma eksport zboża do Polski do końca sezonu

Obie strony ustaliły, że transport ukraińskiego zboża do Polski zostanie wstrzymany do końca tego sezonu, czyli do 30 czerwca. Realizowane będą tylko przejazdy tranzytem z przeznaczeniem do innych krajów. Jedynie w wyjątkowych przypadkach strona polska może zgodzić się na import pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika do podmiotów na krajowym rynku.

- Strona ukraińska zaproponowała, że przez pewien czas bardzo ograniczy, a na tę chwilę nawet zatrzyma całkowicie przyjazd zboża do Polski. Będzie tylko i wyłącznie puszczony tranzyt przez Polskę i będzie on bardzo mocno monitorowany przez stronę ukraińską i polską. Chodzi nam o to, żeby zboże nie zostawało w Polsce i żeby do żniw rozładować magazyny – powiedział po spotkaniu Robert Telus.

Minister rolnictwa Ukrainy Mykoła Solski potwierdził wstrzymanie eksportu zboża do Polski.

- Strona ukraińska powstrzyma się od eksportu do Polski pszenicy, rzepaku, kukurydzy i słonecznika do nowego sezonu – zadeklarował minister rolnictwa Ukrainy Mykoła Solski.

Import zbóż z Ukrainy do Polski ma być wstrzymany w następnym tygodniu

Porozumienie w tej sprawie zostanie podpisane najprawdopodobniej za tydzień w piątek 14 kwietnia i wtedy import zboża zostanie wstrzymany. Zanim jednak dojdzie do podpisania dokumentu, mają być wzmożone kontrole fitosanitarne.

- Za tydzień podpiszemy dokument, który będzie mówił o tym, co dziś ustanowiliśmy i który będzie wspólnie realizowany przez stronę ukraińską i polską. Do tego czasu będziemy bardzo mocno kontrolować każdy transport zboża do Polski – podkreślił Telus.

Tranzyt zboża przez Polskę ma być monitorowany

Natomiast tranzyt zboża przez Polskę będzie nadal kontynuowany, ale wprowadzone zostaną procedury monitoringu transportu kołowego i kolejowego. Kontrolę nad przesyłkami, które będą plombowane, ma sprawować strona ukraińska i polska. 

- Samochód ze zbożem z Ukrainy w tranzycie będzie pod stałą kontrolą. Będziemy dokładnie wiedzieć skąd wyjechał i gdzie dojeżdża. Będziemy mieć pełen monitoring każdego samochodu, który przez Polskę jedzie. Jeżeli chodzi o sankcje w stosunku do firm przewozowych, będzie je nakładać strona ukraińska -  zaznaczył Telus. 

Telus: nie potrzebujemy ukraińskiego zboża w Polsce

Natomiast jeżeli Ukraina będzie chciała wysłać jakikolwiek produkt do Polski, wówczas będzie musiała wystąpić o zgodę do Polski. 

- Oczywiście na ten moment my tej zgody nie udzielimy, bo nie potrzebujemy tego zboża w Polsce – podkreślił Telus.

Co z importem zboża z Ukrainy od 1 lipca 2023?

Minister Solski poinformował, że decyzje dotyczące eksportu zboża do Polski w nowym sezonie (od 1 lipca) zostaną omówione na oddzielnym spotkaniu.

- Na początku lata, w zależności od sytuacji na świecie, spotkamy się ponownie, aby omówić dalsze wspólne działania – powiedział minister rolnictwa Ukrainy.

Rolnicy zapowiadają blokadę granicy z Ukrainą

O zatrzymanie importu ukraińskiego zboża apelują od miesięcy polscy rolnicy. Zapowiadają, że po Świętach zablokują na trzy dni przejście graniczne w Dorohusku. Protest organizują rolnicy z Lubelszczyzny, Podkarpacia i Pomorza Zachodniego.

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
03. grudzień 2023 20:49