StoryEditorPolska

Ursus traci inwestora i prezesa, a kolejne banki chcą upadłości

01.11.2019., 19:11h
Amerykańska spółka Alamo wycofała się z chęci odkupienia do Ursusa zakładu produkującego maszyny rolnicze w Dobrym Mieście. Niemal w tym samym czasie Arkadiusz Miętkiewicz poinformował, że odchodzi ze stanowiska prezesa Ursusa. A kolejne banki żądają natychmiastowego spłacenia długów lub upadłości polskiego producenta ciągników i maszyn rolniczych.

Alamo Grup wycofuje się z zakupu zakładu Ursusa w Dobrym Mieście

Ursus w komunikacie z 30 października 2019 roku poinformowało, że Alamo Group Europe Ltd. zdecydowała się wycofać z zakupu zakładu Ursusa w Dobrym Mieście

Przypomnijmy, że Alamo Group, amerykański producent maszyn rolniczych, w tym maszyn do koszenia trawy i utrzymania terenów zielonych, na początku czerwca 2019 roku podpisał z Ursusem list intencyjny o zakupi zakładu w woj. warmińsko-mazurskim. 

W ramach tej transakcji Amerykanie mieli przejąć od Ursusa nieruchomości, zapasy magazynowe, a nawet prawa własności intelektualnej związanych z produkowanymi w Dobrym Mieście maszynami rolniczymi. 

Podczas Walnego Zgromadzenia akcjonariuszy spółki, które zostało zwołane na 4 listopada 2019 roku, sprzedaż zakładu w Dobrym Mieście miała zostać ostatecznie zaakceptowana. Teraz nie ma już kupca. 

 

Prezes Ursusa odchodzi ze stanowiska

Na kilka dni przed tak ważnym Walnym Zgromadzeniem Akcjonariuszy oraz niemal chwilę po wycofaniu się Alamo z zakupu dywizji w Dobrym Mieście, Ursus poinformował także, że Arkadiusz Miętkiewicz, dotychczasowy prezes Ursusa, rezygnuje z dalszego pełnienia funkcji. 

Arkadiusz Miętkiewicz podał, że odchodzi ze spółki ze względu osobistych, a 31 października jest ostatnim dniem pełnienia przez niego obowiązków prezesa Ursusa. 

 

Kolejne banki wnioskują o upadłość i natychmiastowe spłacenie długów

Do tej pory upadłości Ursusa domagał się bank PKO BP. Teraz do tego grona dołączył również bank Getin Noble. 

Producenta ciągników i maszyn rolniczych przed bankructwem chroniło jedynie wszczęte postępowanie restrukturyzacyjne. Jednak to za chwilę może wygasnąć. 

Z kolei Bank Gospodarstwa Krajowego zażądał od Ursusa natychmiastowego spłacenia całego kredytu o wartości niemal 13 mln złotych. Z takim samym żądaniem BGK wystąpił również wobec spółki–córki, czyli Ursus Bus, który musi oddać kredyt o wartości niemal 3,3 mln złotych. Jeśli Ursus i Ursus Bus nie spłacą zadłużenia, to bank wystąpi o zajęcie majątku producenta ciągników i maszyn rolniczych przez komornika.  


Paweł Mikos
Fot. Ursus

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
03. maj 2024 11:07