StoryEditorKomentarz naczelnych

USDA uważa, że nowa strategia UE spowoduje podwojenie cen żywności

29.10.2020., 17:10h
Dlaczego Amerykanie śmieją się przez łzy z Unii Europejskiej? Otóż Sonny Perdue, tamtejszy minister rolnictwa ostrzegł, że przestrzeganie zasad określonych w unijnej strategii „Od wideł do widelca” (oficjalna nazwa „Od pola do stołu”) spowoduje podwojenie światowych cen żywności i sprawi, że milionom ludzi głód może zajrzeć w oczy. To wnioski z poważnej analizy przeprowadzonej w tamtejszym departamencie rolnictwa.

Od pola do stołu może spowodować głód na świecie?

Uważamy, że wypowiedź pana Perdue, jest szczera. Amerykanie znani są z tego, że bardzo dbają o swoje interesy. Gdyby byli nieszczerzy, to nie przestrzegaliby przed skutkami strategii „Od wideł do widelca”. Byłoby to bowiem na rękę ich farmerom, bo mając do dyspozycji wszystko to czego zabronimy w Unii Europejskiej (m.in. środki ochrony roślin, nawozy mineralne) weszliby na rynki dotychczas zajmowane przez dostawców z Europy. To oni mieliby największy zysk z nowej unijnej strategii.

Sielanka, która nie ma wiele wspólnego z rzeczywistością

Rozumiemy, że sielankowa wizja – kury grzebiące w trawie, świnie taplające się w błocie, kilkumiesięczne cielęta brykające na pastwiskach obok krów – działa na bujną wyobraźnię polityków i urzędników w Brukseli otrzymujących astronomicznie wysokie wynagrodzenia za pracę, która może doprowadzić do unicestwienia europejskiego rolnictwa. Taka wizja całkowicie mija się z rzeczywistością. W tym wypadku aktualne staje się stwierdzenie jednego z byłych prezydentów, który powiedział, że „Jak ktoś ma wizje, to powinien iść do lekarza”.

Groźba wyniszczenia rolnictwa

Zniszczymy własne rolnictwo, które co roku produkuje nadwyżki zbóż, mleka w proszku i wołowiny, eksportowane np. do krajów Afryki Północnej, gdzie warunki do produkcji rolniczej są delikatnie mówiąc nie najlepsze. Mieliśmy już jedną „Arabską wiosnę”, którą sprowokowały wysokie ceny żywności. Skończyła się ona m.in. setkami tysięcy ofiar śmiertelnych (Syria i Libia) oraz milionami uchodźców zmierzających do Europy. Chcemy kolejnej takiej wiosny i milionów uchodźców?

Czy w Brukseli zapomnieli już, jaki wpływ na ceny zbóż i rzepaku miało ich przeznaczenie na biodiesel i bioetanol 10 lat temu?

Rozumiemy, że dziś mamy pandemię i grożący nam zakaz uboju rytualnego, ale proponowane przez UE lekarstwo na problemy z klimatem i ochroną środowiska wydaje się być gorsze od choroby. Dotknie wszystkich rolników i konsumentów.

Paweł Kuroczycki i Krzysztof Wróblewski
Redaktorzy naczelni Tygodnika Poradnika Rolniczego
Fot. Pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. kwiecień 2024 21:21