StoryEditorWiadomości rolnicze

Wirus ASF zaatakował we Włoszech! Jak to wpłynie na rynek?

10.01.2022., 09:01h
We Włoszech wykryto pierwszy przypadek ASF u dzika. Jeśli choroba zacznie się rozprzestrzeniać, będzie mieć negatywny wpływ na unijny rynek wieprzowiny, bo Włochy są siódmym co do wielkości producentem trzody chlewnej w UE.

ASF zaatakował we Włoszech

Bardzo złe wiadomości płyną z Włoch. Wykryto pierwszy przypadek ASF na kontynentalnym terenie kraju (na włoskiej wyspie Sardynia typ I ASF obecny jest endemicznie już od ponad 40 lat).

Tamtejsi hodowcy i służby weterynaryjne jeszcze nie pozbierali się po epidemii grypy ptaków, która pochłonęła 13 mln sztuk drobiu, a już muszą stawić czoła następnej chorobie zwierząt.

Padłego dzika znaleziono w Ovada, w prowincji Alessandria w Piemoncie na północnym wschodzie Włoch. Tamtejsze władze już tworzą czerwoną strefę. Znajdą się w niej 54 najbardziej zagrożone gminy Piemontu, a także 24 z regionu w Ligurii. 

Na razie nie wiadomo, skąd wirus pojawił się w tej części Włoch. Niewykluczone, że przyczyniły się do tego działania człowieka, bo najbliższe ognisko w linii prostej znajduje się ponad 800 km - we wschodnich Niemczech.

Włoscy hodowcy świń przerażeni widmem zakazu importu

Piemonccy, i w ogóle włoscy hodowcy świń są przerażeni. Zdają sobie doskonale sprawę z tego, że jeżeli wirus nie zostanie szybko zlikwidowany, może to mieć poważne konsekwencje dla handlu włoską wieprzowiną. Z pewnością kraje, które nie uznają zasady regionalizacji, nałożą zakaz importu wszystkich produktów wieprzowych z Włoch. To byłby olbrzymi cios dla tej branży. Dlatego władze Piemontu stawiają w gotowości służby weterynaryjne i myśliwych. Apelują także o pilne zmiany w prawie, który umożliwią skuteczną walkę z ASF. Poza tym proszą o wstrzymanie polowań, by nie roznosić wirusa.

- Rozprzestrzenianie się ASF w całej Europie musi wreszcie zwrócić uwagę instytucji na wszystkich szczeblach, w tym UE. UE musi chronić produkcję zwierzęcą i naszą gospodarkę, uruchamiając pilne decyzje - ocenili przewodniczący regionu Piemont Alberto Cirio i radny ds. rolnictwa Marco Protopapa. 

Włochy siódmym co do wielkości producentem trzody chlewnej w UE

Pogłowie świń we Włoszech wynosi ok. 8,5 mln sztuk zwierząt. Kraj ten jest siódmym co do wielkości producentem trzody chlewnej w UE, odpowiadając za 6 proc. unijnego pogłowia. Pamiętajmy, że Włochy, obok Niemiec są głównymi odbiorcami polskiego mięsa w Unii Europejskiej. Jeśli więc na tamtejszym rynku podaż mięsa wzrośnie przez brak możliwości jego eksportu, Włosi przestaną tak chętnie kupować naszą wieprzowinę. 

W ubiegłym roku roku przypadki ASF u dzików pojawiły się w 10 państwach Unii Europejskiej: w Polsce, na Litwie, na Łotwie, w Estonii, w Rumunii, na Węgrzech, w Bułgarii, na Słowacji, w Niemczech oraz na Sardynii.

Kamila Szałaj, na podst. Region Piemontu, Pig Progress, fot. pixabay.com

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
26. kwiecień 2024 20:19