StoryEditorDotacje

Wnioski na premię dla młodych rolników przedłużone. Do kiedy?

09.08.2020., 16:08h
ARiMR przedłużyła tegoroczną kampanię składania wniosków o 150 tys. zł premii dla młodego rolnika.

Wnioski o premię dla młodego rolnika przedłużone

Oddziały regionalne Agencji będą przyjmowały dokumenty do 17 sierpnia. O premię mogą wnioskować osoby, które w dniu złożenia wniosku mają nie więcej niż 40 lat oraz posiadają gospodarstwo rolne o powierzchni minimum 1 ha i rozpoczęły prowadzenie działalności rolniczej nie wcześniej niż 24 miesiące przed złożeniem wniosku.

Wymaga się, aby posiadały lub utworzyły gospodarstwo o wielkości ekonomicznej 13–150 tys. euro. Gospodarstwo młodego rolnika musi mieć docelowo powierzchnię równą co najmniej średniej powierzchni gruntów rolnych w kraju, a w województwach o niższej średniej – co najmniej średnią wojewódzką.

Kwalifikacje zawodowe młodego rolnik

Młodzi rolnicy powinni posiadać też odpowiednie kwalifikacje zawodowe lub uzupełnić je w ciągu 36 miesięcy od dnia doręczenia decyzji o przyznaniu pomocy. Podstawą starania się o premię jest przedłożenie biznesplanu dotyczącego rozwoju gospodarstwa.

Na co można przeznaczyć środki uzyskane z premii?

Premia w całości musi być przeznaczona na prowadzenie gospodarstwa lub przygotowanie do sprzedaży wytwarzanych w nim produktów rolnych, przy czym minimum 70% premii należy przeznaczyć na inwestycje w środki trwałe. Pieniądze są wypłacane w dwóch ratach: 120 tys. zł po spełnieniu przez młodego rolnika określonych warunków i 30 tys. zł po realizacji biznesplanu.

Magdalena Szymańska
Fot. Pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
06. grudzień 2023 18:20