StoryEditorPieniądze dla rolników

Wsparcie na bioasekurację - wstępne podsumowanie naboru

31.08.2021., 07:08h
Do 27 sierpnia 2021 r. rolnicy utrzymujący w swoich gospodarstwach trzodę chlewną mogli starać się o refundację 50 proc. wydatków poniesionych na bioasekurację. ARiMR wstępnie podsumowuje nabór. Liczba wniosków złożona przez rolników zaskakuje.

Jakie zakupy obejmowała refundacja kosztów poniesionych na bioasekurację?

Agencja Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa do 27 sierpnia przyjmowała wnioski rolników o zwrot poniesionych kosztów związanych z bioasekuracją. Dofinansowanie do poniesionych kosztów w ramach pomocy de minimis z tytułu zapobiegania afrykańskiego pomoru świń obejmowało 50% poniesionych wydatków na bioasekurację, i dotyczyło zakupów:

  • mat dezynfekcyjnych,
  • sprzętu do dezynfekcji,
  • dezynsekcji lub deratyzacji;
  • zakup odzieży ochronnej,
  • zabezpieczenie budynków, w których są utrzymywane świnie, przed dostępem zwierząt domowych.

Wstępne wyniki wskazują na małe zainteresowanie

W zakończonym naborze zarejestrowano dotychczas 3,7 tys. wniosków. Jak zaznacza Agencja przedstawione dane nie są ostateczne i nie obejmują całości zapotrzebowania złożonego przez rolników. Agencja czeka jeszcze na wpłynięcie wniosków, które zostały wysłane pocztą. Można zatem założyć, że liczba wniosków o wsparcie na bioasekurację będzie większa.

Fala ASF zalewa chlewnie. Kolejny wysyp ognisk

Wciąż przybywa nowych ognisk w chlewniach, więc niewykluczone, że w tym roku będziemy mieć rekordową liczbę czerwonych punktów na mapie ASF. Dziś w strefach ASF są ogromne problemy ze zbytem tucznika. Bo albo zakłady nie chcą odbierać zwierząt, albo oferują bardzo niskie stawki na poziomie 3,80-4,00 zł/kg.

Sprawdź, gdzie są nowe ogniska ASF

Michał Czubak
​Fot. Unsplash

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. listopad 2023 14:33