fot. Policja Mazowiecka
StoryEditorWYPADKI

74-latka upadła na siewnik. "Seniorkę w stanie zagrażającym życiu zabrał śmigłowiec LPR"

18.09.2023., 14:30h
W piątkowe popołudnie w miejscowości Świętomarz (woj. świętokrzyskie) doszło do poważnego wypadku. Podczas pracy na polu ranna została 74-letnia kobieta. Jej stan określany jest jako poważny.

Kielce. Prace polowe zakończone wypadkiem

Wypadek miał miejsce 15 września na polu w Świętomarzu. Według wstępnych ustaleń policji, 74-letnia kobieta wykonywała prace rolnicze. W pewnym momencie, prawdopodobnie straciła równowagę lub potknęła się, co spowodowało jej upadek na siewnik, który był przytwierdzony do ciągnika rolniczego. W wyniku upadku kobieta doznała rozległych i bardzo poważnych obrażeń ciała. Z uwagi właśnie na obrażenia, na miejsce skierownao załogę Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, które ranną 74-latkę przetransportowało do szpitala.

Kobieta walczy o życie w szpitalu

Obrażenia poszkodowanej 74-latki okazały się na tyle poważne, że nie wiadomo czy kobieta przeżyje wypadek. Wiadomo natomiast, że 77-letni traktorzysta w chwili wypadku byłt rzeźwy. Bliższe okololiczności grożnego wypadku będą znane po zakończeniu policyjnego postępowania.

Wypadki w polu. Policja radzi jak ich uniknąć

Wypadki przy pracy w rolnictwie zdarzają się częściej niż w innych działach gospodarki. Niestety, często dochodzi do wypadków, na skutek których osoby doznają różnych obrażeń, a nawet tracą życie.

Jak uniknąć zagrożeń?

 • Nie zezwalajmy dzieciom na wykonywanie niebezpiecznych prac polowych. 
 • Nie pozostawiajmy małych dzieci bez opieki dorosłych. 
 • Nie pozostawiajmy niebezpiecznych narzędzi w miejscach, gdzie mogą stanowić zagrożenie dla dziecka. 
 • W obejściu powinno być wydzielone miejsce, w którym dzieci mogłyby bawić się. Miejsce to winno być odgrodzone wysoką siatką od części roboczej podwórka, po którym chodzą zwierzęta i poruszają się maszyny rolnicze. 
 • Nie wolno dziecku przebywać w odległości mniejszej niż 50 m od pracującej maszyny rolniczej. 
 • Nie prośmy dzieci o pomoc przy pracach ze szkodliwymi substancjami chemicznymi takimi jak pestycydy, nawozy, paliwa, rozpuszczalniki, smary, smoły. 
 • Każdorazowe uruchomienie kombajnu czy ciągnika poprzedź sygnałem dźwiękowym, a wcześniej upewnij się czy w sąsiedztwie pracującej maszyny nie przebywają osoby nieuprawnione, np. bawiące się dzieci! 
 • Nie każdy, zwłaszcza osoby starsze i dzieci, powinien pracować na wysokości, np. na przyczepie przy załadunku, przy układaniu słomy na stogach i na poddaszach! 
 • Nie przewoź nikogo na załadowanych wozach i przyczepach! 
 • W stanie nietrzeźwym nie podejmuj żadnej pracy; nie pozwalaj, by inni to czynili! 
 • Nie pozwalajmy dziecku na obsługę ciągników i maszyn rolniczych!

M. Czubak
fot. ilustrujące

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. lipiec 2024 04:50