fot. PSP Gryfice
StoryEditorPOŻAR

Pożar kombajnu pod Gryficami. Potężna maszyna spłonęła jak zapałka [ZDJĘCIA]

12.07.2023., 11:00h
Potężny kombajn spłonął doszczętnie w pożarze, do któego doszło pod Gryficami. Gdy na miejsce dotarła straż, cały kombajn objęty był płomieniami.

Gryfice. W okolicy Baszewic spłonął kombajn zbożowy

Służby gaśnicze z terenu powiatu gryfickiego 11 lipca otrzymały informację o pożarze kombajnu zbożowego na jednym z pól w okolicy Baszewic (woj. zachodniopomorskie). Na miejsce udały się trzy zastępy: dwa z JRG Gryfice oraz jeden z OSP Trzygłów. Gdy straż dotarła do miejsca pożaru, cały kombajn był już w płomieniach.

Kombajnista uciekł z kabiny, zanim dosięgły go płomienie

W wyniku pożaru nikt nie został ranny. Operator kombajnu zdążył z niego wyskoczyć, zanim kabinę dosięgnął ogień. Wraz z kombajnem spłonęło kilka metrów kwadratowych ścierniska w pobliżu maszyny. Strażacy z wykorzystaniem ciężkiej piany oraz wody ugasili palący się kombajn.

Pożar najprawdopodobniej powstał w wyniku awarii wewnątrz kombajnu.

Z maszyny został tylko wrak. Pożar ogromnego kombajnu pod Nakłem

W popołudniowe godziny wtorku, 4 lipca, doszło do pożaru kombajnu na polu w Radziczu. Zdarzenie miało miejsce kilka minut po godzinie 17:00, na miejsce skierowano trzy zastępy straży pożarnej: Jednostkę Ratowniczo-Gaśniczą w Nakle (JRG Nakło), Ochotniczą Straż Pożarną w Sadkach (OSP Sadki) oraz Ochotniczą Straż Pożarną w Jadwiżynie (OSP Jadwiżyn). Już z wielu kilometrów widać było, że pożar jest rozwinięty. Świadczyły o tym unoszące się nad miejscem pożaru kłęby gęstego, czarnego dymu.

Zwarcie instalacji elektrycznej najprawdopodobniej doprowadziło do pożaru, który doszczętnie zniszczył kombajn rolniczy

Jak uniknąć pożaru kombajnu?

Na łamach Tygodnika Poradnika Rolniczego już nie raz wspominaliśmy o tym, jak zminimalizować ryzyku powstania pożaru kombajnu podczas prac rolnych. W tym gorącym czasie warto jednak te zasady przypomnieć.

Co należy więc zrobić, aby uchronić zboże i sprzęt przed ogniem? Pierwszym kluczowym elementem jest odpowiednie przygotowanie pola przed rozpoczęciem zbiorów. Warto usunąć zalegające na drogach gałęzie i kamienie, które mogłyby utrudnić szybki i sprawny dojazd wozów gaśniczych. Warto również wykosić trawę i suchą roślinność, znajdującą się między polami - zdecydowanie utrudni to rozprzestrzenianie się ognia. Podstawową czynnością jest również dokładne sprawdzenie sprzętu przed wyruszeniem w pole. Regularne przeglądy techniczne i konserwacja sprzętu, mogą zapobiec ewentualnym wyciekom paliwa lub iskrzeniom, które mogłyby spowodować pożar. Zanim wyjedziemy w pole, warto również sprawdzić prognozę pogody. Pamiętajmy, że wiatr, w szczególności silny, pomaga w rozprzestrzenianiu się pożaru.

W co należy wyposażyć pojazd, a także jaki sprzęt przeciwpożarowy warto zabrać na pole? Podstawowym wyposażeniem każdego pojazdu rolniczego powinny być gaśnice. Im więcej ich będziemy mieć, tym większe szanse na szybkie ugaszenie pożaru w zarodku. Dodatkowo warto zabrać ze sobą wóz asenizacyjny z wodą, który pomoże szybko ugasić płonące zboże. Wielu rolników zabiera również ze sobą na pole pług lub bronę talerzową, którą można wykorzystać, aby oborać palące się miejsce.

Co warto jeszcze zrobić podczas żniw? Z pewnością pomocne okaże się opracowanie planu ewakuacji oraz rozpoznanie okolicy, w celu zlokalizowania zbiorników wodnych lub hydrantów. Również praktyczne ćwiczenia ze sprzętem przeciwpożarowym z pewnością zwiększą nasze bezpieczeństwo.

Michał Czubak
​fot. PSP Gryfice, OSP Trzygłów

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. kwiecień 2024 01:51