fot. Policja Dolnośląska
StoryEditorWYPADKI

Rolnikowi grozi 3 tys. zł mandatu za złe zabezpieczenie ładunku na przyczepie. Jak tego uniknąć?

28.11.2023., 17:00h
Za nieodpowiednie zabezpieczenie ładunku na przyczepie policja może ukarać rolnika wysokim mandatem. Jak należy prawidłowo zabezpieczyć ładunek?

 

Zdarza się, że rolnik nie zabezpieczył lub źle zabezpieczył ładunek na przyczepie. Może stanowić to zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego i problem dla traktorzysty.

Jaka kara dla traktorzysty za źle zabezpieczony ładunek?

Przypominamy, że nieodpowiednie zabezpieczenie ładunku to poważne przewinienie, za które policja może nałożyć mandat karny nawet do 3 tysięcy złotych. Warto pamiętać, że nieprawidłowe przewożenie ładunku często prowadzi do poważnych wypadków, które nie kończą się jedynie mandatem, ale także skutkują postępowaniem sądowym.

Przypominamy o podstawowych zasadach dotyczących właściwego transportowania ładunków, zgodnie z Ustawą Prawo o Ruchu Drogowym:

  • Ładunek nie może przekraczać dopuszczalnej masy całkowitej ani ładowności pojazdu.
  • Umieszczenie ładunku na pojeździe musi zapewniać stabilność pojazdu, nie naruszać jego stateczności ani nie utrudniać kierowania.
  • Ładunek nie może ograniczać widoczności drogi, świateł, sygnalizacji, tablic rejestracyjnych ani innych znaków na pojeździe.
  • Ładunek powinien być zabezpieczony przed zmianą położenia i nadmiernym hałasem.
  • Urządzenia mocujące ładunek powinny być skutecznie zabezpieczone przed rozluźnieniem się podczas jazdy.

Warto pamiętać o tych zasadach, aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji na drodze oraz ewentualnych konsekwencji prawnych. Prawidłowe zabezpieczenie ładunku to kluczowy element bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Michał Czubak

fot. KPP Wałbrzych

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. luty 2024 15:59