StoryEditorPolska

Zastrzyk gotówki dla rolników, którzy przechodzą na emeryturę bądź chcą wyzbyć się ziemi

28.08.2020., 15:08h
Drobni rolnicy, którzy zamierzają jeszcze w tym roku zaprzestać prowadzenia działalności rolniczej, mają szanse po raz ostatni w ramach PROW 2014–2020 skorzystać z „Płatności na rzecz rolników kwalifikujących się do systemu dla małych gospodarstw, którzy trwale przekazali swoje gospodarstwo innemu rolnikowi”. Nabór wniosków zaplanowano na wrzesień.

Od czego zależy wysokość dofinansowania, jaką może otrzymać rolnik?

Płatność nie będzie duża, bo wysokość wsparcia zależy od kwoty płatności przyznanej wnioskodawcy w ramach systemu dla małych gospodarstw w roku przystąpienia do tego systemu oraz od liczby lat obejmujących okres od przekazania gospodarstwa do 2020 r. W przypadku przekazania gospodarstwa w bieżącym roku wysokość pomocy będzie określona jako 120% kwoty płatności przyznanych w 2015 r. Jeśli była to maksymalna kwota wsparcia, czyli 1250 euro, za przekazanie gospodarstwa można otrzymać 1500 euro, czyli około 6,5 tys. zł. Kwota nie powala, ale dla tych, którzy i tak nie chcą dalej prowadzić swojego małego gospodarstwa, warta zachodu.

Wyzbycie się ziemi i rezygnacja z KRUS

Jednym z warunków otrzymania płatności jest zaprzestanie prowadzenia działalności rolniczej od dnia przekazania gospodarstwa i zakaz jej prowadzenia co najmniej przez 5 lat. Co ważne, po przekazaniu gospodarstwa nie można już być ubezpieczonym przez 5 lat w KRUS, nawet jako domownik.

Należy pamiętać, iż płatność jest warunkowana trwałym przekazaniem gospodarstwa – może się ono odbyć wyłącznie na podstawi...

Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. wrzesień 2023 20:03