StoryEditorZdrowie

8 kwiatów jadalnych. Jakie korzyści dają?

02.04.2021., 12:04h
Czy wiesz, że można zrobić naleśniki z kwiatów czarnego bzu, sałatkę z kwiatów nasturcji i kolorowy deser z kwiatów bratka? Wiele dobrze znanych kwiatów ozdobnych można nie tylko podziwiać, ale i zjeść! I nie jest to wcale zbyt ekstrawaganckie. Kwiaty można spożywać na wiele sposobów.

Dlaczego kwiaty pojawiły się w naszej diecie?

Wystarczy rozejrzeć się dookoła – różnorodność kolorów i kształtów kwiatów występujących na świecie jest ogromna. W przyrodzie kwiat jest organem, który służy ich rozmnażaniu się poprzez wytwarzanie elementów rozrodu nasiennego roślin.

Współcześnie kwiaty nie tylko cieszą nasze oczy w swych podstawowych formach, jako ozdoba umieszczona w wazonie lub doniczce albo cudowny prezent. Przez ostanie lata wiedza na temat kwiatów niesamowicie się rozwinęła, dzięki czemu coraz chętniej są także wykorzystywane jako pożywienie. W księgarniach znajdziemy coraz więcej książek kulinarnych z kwiatami jadalnymi w tle, które oferują przepisy i formy spożycia. Ich rosnąca popularność, ma związek także z większą świadomością i troską o środowisko naturalne oraz zdrowym stylem życia.

Zajadanie się kwiatami nie jest pomysłem współczesności. Już w starożytnym Egipcie Grecji czy Rzymie były stosowane w kuchni. Poza tym każdy region świata ma swoją tradycję wykorzystywania kwiatów jadanych. 

Jadalne kwiaty można spożywać pod  różnymi postaciami, w tym m.in. świeżej, poddanej procesowi gotowania lub jako suszony proszek, z którego można zrobić herbatę, przyprawę, czy niekiedy nawet lekarstwo. W Portugalii albo na Kostaryce kwiaty stanowią nie tylko jadalny element dekoracji dania, ale zajada się nimi w formie kandyzowanej jako dodatek do żelków czy sałatek.

Jadalne kwiaty smaczne i bogate w witaminy

Ich nieocenione walory dekoracyjne są najbardziej znane, należy jednak pamiętać także o tym, że cechują się doskonałym smakiem, aromatem, wysokim potencjałem prozdrowotnym, wartością odżywczą, a co równie ważne wprowadzają do naszej diety kolory i łagodząc skutki złego samopoczucia dodają nam dużo pozytywnej energii.

Już kilka jadalnych kwiatów dodanych do naszego menu (sałatki, desery, wypieki) nada daniu oryginalności i nowego wyrafinowanego smaku. Jadalne kwiaty nie tylko wyglądają przepięknie na naszych talerzach, ale i doskonale smakują. Charakteryzują się nie tylko pięknym kolorem, ale i aromatem. Nie można też zapominać, że niektóre z nich są też bogate w witaminy, białko, węglowodany oraz minerały, takie jak wapń, żelazo czy cynk.

Co więcej kwiaty zawierają minimalne ilości tłuszczu oraz dużo składników bioaktywnych (falwonoidy, kwasy fenolowe). A antyoksydanty niszczą wolne rodniki, które szkodą naszym komórkom i przyśpieszają procesy starzenia się. Wiele badań wykazało ponadto, że kwiaty jadalne są bogate w substancje przeciwzapalne, przeciwbakteryjne czy właśnie przeciwrodnikowe, w związku z czym skutecznie hamują proliferację (silne namnażanie się komórek) nowotworoych. 

Do kwiatów jadalnych należą:

  • Bratek ogrodowy lub polny – bogate źródło witaminy C, wykazuje działanie napotne, wykrztuśne i słabe moczopędne. 
  • Nagietek lekarski – wykazuje działanie przeciwzapalne i bakteriobójcze, jest bogaty w luteinę. Wykorzystywany jako barwnik spożywczy. Spożywany jako herbata zmniejsza ryzyko zachorowania na choroby przewlekłe (w tym chorób serca, czy nawet niektórych nowotworów).
  • Czarny bez – polecany przy przeziębieniach, działa również wykrztuśnie i moczopędnie, przeciwzapalnie.
  • Mniszek lekarski – zawiera witaminy A, D i E oraz flawonoidy, działa przeciwcukrzycowo, moczopędnie; pomaga na problemy z żołądkiem oraz z odpornością.
  • Ogórecznik lekarski – działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, moczopędnie, wzmacnia układ nerwowy.
  • Róża – w użyciu już od czasów starożytnego Rzymu; świetnie sprawdzi się jako dodatek do słodkich potraw: dżemów, pączków oraz sałatek i omletów.
  • Nasturcja większa – ma pikantny smak, do przygotowywania potraw można wykorzystać całą roślinę, działa przeciwzapalne, zapobiega infekcjom.
  • Stokrotka – stanowi źródło m. in. witaminy C i beta-karotenu.

Uważaj na toksyczne kwiaty oraz z nieznanego źródła

Najlepszym rozwiązaniem jest posiadanie kwiatów jadalnych pochodzących z własnej uprawy w skrzynce balkonowej, na balkonie, tarasie lub w ogrodzie. Wtedy możesz być pewien że są czyste, świeże i wolne od środków ochrony roślin, chorób i szkodników i nie były przenawożone. Większość jadalnych kwiatów najlepiej zbierać na świeżo, tuż przed spożyciem.

Uprawa własnych kwiatów pozwala eksperymentować i stwarza możliwość zaskoczenia gości zaproszonym na kolację do naszego domu –  kolorowe kwiaty które widzieli w naszym ogrodzie, znajdują się również na ich talerzach.
Wydawać się mogłoby, że jedzenie kwiatów jest zupełnie bezpieczne, ale niestety nie zawsze tak jest. Wiele kwiatów jest toksycznych, ale warto pamiętać o kilku zasadach, wtedy jest to bezpieczne:
  • Jedz kwiaty, o których wiesz, że są bezpieczne do spożycia – jeśli nie masz pewności zajrzyj do podręcznika jadalnych kwiatów i roślin.
  • Jedz kwiaty, które sam wyhodowałeś lub znasz źródło ich pochodzenia.  Chociaż nie zaleca się zjadania kwiatów z kwiaciarni lub szkółki, ze względu na używanie środków ochrony roślin.
  • Nie jedz kwiatów z poboczy dróg oraz z publicznych parków – mogły być pryskane środkami ochrony roślin oraz być zanieczyszczone spalinami samochodowymi.
  • Zjedz tylko płatki – usuń słupki i pręciki przed jedzeniem.
  • Jeśli jesteś alergikiem – niech pojawiają się w Twoim menu stopniowo.
  • W utrzymaniu świeżości kwiatów, pomoże owinięcie ich wilgotnym ręcznikiem papierowym i przechowywanie w szczelnym pudełku w lodówce.  
  • Używaj kwiatów oszczędnie, aby zapobiec ewentualnym komplikacjom pokarmowym w przypadku nadmiernego spożycia. Większość kwiatów ziołowych ma smak podobny do liścia, ale bardziej pikantny.

Warto zatem zadać sobie pytanie, czy nie wzbogacić swojego menu w kolorowe kwiaty jadalne? Odpowiedź jest jedna: tak, warto! A na pólkach w sklepie znajdziemy je jako innowacyjny składnik produktów spożywczych, takich jak batoniki, cukierki, kremy spożywcze, nalewki oraz napoje.
Oprac. Natalia Marciniak-Musiał
na podstawie notatki prasowej UP Poznań oraz PAP
Zdjęcie: Pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. kwiecień 2024 12:57