StoryEditorOSP

Druhowie z OSP w Tłokinii Wielkiej mają godnych następców

12.09.2020., 17:09h
Tłokinia Wielka to malowniczo położona wieś w gminie Opatówek w pobliżu Kalisza. 24 września 1913 r. podczas pierwszego zebrania mieszkańców Tłokini Wielkiej – wówczas znajdującej się pod zaborem rosyjskim – skierowano wniosek do gubernatora kaliskiego o wyrażenie zgody na założenie Straży Ogniowej.

Historia jednostki

Decyzję podjęto bardzo szybko i już miesiąc później, tj. 26 października wieś Tłokinia Wielka miała oficjalnie swoją Straż Ogniową.

Z zapisków kronikarskich dowiadujemy się, że pomysłodawcami i jednocześnie założycielami straży byli mieszkańcy pobliskiego Opatówka – Bronisław Korejwo oraz pełniący wówczas funkcję sekretarza gminnego Aleksander Pawelec. Stanowisko I prezesa powierzono tutejszemu właścicielowi majątku ziemskiego Ignacemu Chrystowskiemu.

Profesjonalni i świetnie wyszkoleni

Obecnie strażacy z Tłokini Wielkiej stanowią profesjonalną, doskonale wyszkoloną grupę ogniową. W dużej mierze to zasługa sześciu druhów będących na co dzień zawodowymi strażakami. Trzech z nich odeszło już na zasłużoną emeryturę. Dzięki nim młodzi druhowie, nawet ci z MDP, mają od kogo uczyć się strażackiej pracy.

O doskonałym przygotowaniu strażaków może świadczyć fakt, że to właśnie OSP Tłokinia Wielka 11 kwietnia 1995 r. jako pierwsza w gminie została zrzeszona w KSRG. – To prawda – mówi sekretarz dh Damian Jakóbczak, służący w OSP Tłokinia od 1993 r. Swoją strażacką pasją zaraził żonę Barbarę, 16-le...
Pozostało 79% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. kwiecień 2024 16:27