StoryEditorZdrowie

Jak sobie poradzić z głębokim żalem?

01.11.2020., 12:11h
Kiedy odchodzi ktoś bliski, kiedy umiera ukochane zwierzę albo z różnych powodów kończy się związek dwojga ludzi, przechodzimy żałobę. Jest potrzebnym etapem w radzeniu sobie ze stratą, ale jest też czasem, w którym potężnej presji poddany jest nasz organizm.

Żal - naturalny, ale może zniszczyć

Jeszcze słońce cieszy nas sporą dawką ciepła, ale żółknące liście już zapowiadają czas, w którym częściej zwracamy się w myślach do tych, którzy odeszli. Myślimy o zmarłych z naszych rodzin, nieżyjących przyjaciołach. Ale też o ludziach, którzy może nas porzucili, czy sprawach, które były, ale już nie są naszym udziałem. Jesień to czas, w którym może dopadać nas silniej poczucie straty. Żal po stracie większości z nas kojarzy się pewnie ze stanem psychicznym. Tymczasem poczucie straty to nie tylko emocja, ale też wiele biologicznych mechanizmów, które ona uruchamia w naszych ciałach. Warto się im przyjrzeć, żeby łatwiej kontrolować negatywny wpływ żalu na nasze zdrowie.

Spuchnięci z żalu

Żal po stracie powoduje często problemy ze snem. Trudno zasnąć albo zasypiamy, ale budzimy się w nocy albo też śpimy za dużo. Z pomocą przychodzi wdrożenie dobrych nawyków. Na godzinę przed pójściem spać „włączmy” bardziej wyciszający tryb. Weźmy kąpiel, chwilę poczytajmy, zróbmy proste ćwiczenia oddechowe. Wprowadźmy stałą godzinę kładzenia się spać i wstawania

Niech nie zdziwi nas obrzęk niektórych części ciała, kiedy przeżywamy żal po stracie. Kiedy organizm odbiera coś jako zagrożenie, reaguje stanem zapalnym i puchnięciem. Udowodniono naukowo, że uczucie żalu ma związek ze stanami zapalnymi, a im większy żal, tym większe zapalenie. Przywrócenie właściwego trybu odżywiania i ćwiczenia fizyczne pomogą radzić sobie z takim stanem ciała, ale i ducha.

Winien kortyzol

Za wspomniane wyżej reakcje odpowiedzialny jest m.in. hormon stresu, czyli kortyzol. Organizm uwalnia go wyraźnie więcej do krwiobiegu przez sześć miesięcy od momentu straty bliskiej osoby. Jeśli rzeczywiście tyle to trwa – pół biedy. Ale długie pozostawanie pod wpływem większych stężeń kortyzolu ma dawno udowodniony silny związek z nadciśnieniem tętniczym i chorobami serca. Wiadomo bowiem, że kortyzol m.in. podwyższa ciśnienie krwi. Ono też jest zwykle wyższe przez sześć miesięcy po stracie. Jeśli ten stan się przedłuża, należy skonsultować to z lekarzem. 

Strata zwykle drenuje nas z energii. Wtedy też często pogarsza się apetyt. Jemy mało albo pomijamy posiłki. Hormony stresu powodują, że mamy mdłości, a dodatkowo drażnią żołądek i resztę układu pokarmowego. Możemy wtedy cierpieć na skurcze żołądka, biegunki, zaparcia, mogą też odezwać się wrzody żołądka. Jeśli cierpimy na zespół jelita drażliwego, choroba może ulec zaostrzeniu. Nie poddawajmy się i zmuśmy się do zjedzenia czegoś, choćby w mniejszej ilości, o takiej porze, o której zwykle jedliśmy. W przywróceniu właściwego odżywiania pomogą ćwiczenia, jak choćby krótki spacer, i kontakt z przyjaciółmi.

Zaopiekuj się sercem

Kortyzol daje się we znaki także bardziej namacalnie – powodując często silne bóle stawów, pleców i głowy. A to dlatego, że zwiększa napięcie mięśniowe. Nic dziwnego – jest bowiem jednym z hormonów przygotowujących nas do ucieczki albo walki w sytuacji zagrożenia. Jeśli napięcie w mięśniach się przedłuża, konieczna może się okazać pomoc fizjoterapeuty, ale niewykluczone, że pomoże kilka specjalnie dobranych ćwiczeń, które można wykonać w domu. Hormony uwalniane po nagłej utracie bliskiej osoby powodują też ból w klatce piersiowej i problemy z oddychaniem. Serce chwilami nie jest w stanie pompować krwi z dotychczasową siłą. Taki stan może być nawet odbierany jako zaczynający się zawał, ale zwykle nie robi żadnej szkody sercu ani nie blokuje arterii. W większości przypadków mija samoistnie po kilku dniach, a czasami dopiero po kilku tygodniach. Pamiętajmy jednak, że w pierwszym tygodniu od utraty bliskiej osoby wyraźnie wzrasta ryzyko zawału serca. Ryzyko to znacznie spada po upływie siedmiu dni, ale wciąż jest nieco wyższe przez miesiąc od straty. Oczywiście ryzyko zawału z powodu żałoby jest dużo niższe niż z innych powodów, ale jeśli mieliśmy problemy z sercem wcześniej dobrze jest być w tym czasie bardziej ostrożnym i uważnym.

Karolina Kasperek
Zdjęcie: Unsplash
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
11. grudzień 2024 19:16