StoryEditorKoło Gospodyń Wiejskich

KGW Sikoreczki z Kowańcza - koło niemal ratunkowe

25.08.2022., 13:08h
„Kiedyś było tu ściernisko, ale będzie San Francisco” z pewnością mogłyby zaśpiewać gospodynie z Kowańcza w gminie Karlino w powiecie białogardzkim. Jeszcze kilka lat temu wieś straszyła zdewastowanymi pozostałościami placu zabaw – jedynej lokalnej atrakcji. A dziś? Tętni życiem.

Działalność Koła Gospodyń Wiejskich „Sikoreczki” napędzają: Barbara Anklewicz – przewodnicząca organizacji oraz Emilia Wołoszyn, jej zastępczyni.

Gdyby rozdzielić role, w których z Basią występujemy – koleżanki, radnej, sołtyski, przewodniczącej i wiceprzewodniczącej KGW – okazałoby się, że jest nas sześć – mówi Emilia Wołoszyn, laureatka nagrody Sołtysa Roku 2022.

Koło reaktywowane po 30-latach

Rozległy teren rekreacyjny w sercu wioski tętni życiem. Na tartanowym boisku młodzież gra w piłkę, tuż obok kilka osób ćwiczy na siłowni zewnętrznej. Nieopodal solidna efektowna wiata zaprasza do wspólnych spotkań pod dachem. Jednak największe wrażenie robi duży i kolorowy plac zabaw. Jest też wizytówką wsi.

Zanim powstało koło, wieś była z lekka uśpiona. Przychodziłyśmy z Basią na zachwaszczony, zawilgocony plac zabaw z uszkodzonymi pozostałościami sprzętu i zastanawiałyśmy się, co możemy zrobić, aby żyło się lepiej – wspomina Emilia Wołoszyn.

W 2018 roku reaktywowali koło gospodyń po trzydziestoletniej przerwie. W międzyczasie niezrzeszone panie podtrzymywały lokalne tradycje, w tym wyplatanie ...

Pozostało 83% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. luty 2024 06:21