Mierzynianki występują w strojach, które same zaprojektowały. To kulturowa fuzja. Wykorzystały w nich elementy stroju pyrzyckiego (ich region) i stroju górali podhalańskicharchiwum
StoryEditorKGW

Gospodynie z KGW z Mierzyna upieką chleb i naprawią rower

25.05.2025., 12:00h

Koło gospodyń z Mierzyna w gminie Dobra w powiecie polickim nie marnuje ani starych sprzętów, ani żywności, ani czasu. Żyją od projektu do projektu, a działań mają na koncie tyle, że przewodniczącej trudno połapać się w chronologii. Z takim kołem wieś nie zginie.

Mierzyn – wieś z bogatą historią i wielkim sercem

We wsi mają wiatrak-koźlak sprzed II wojny światowej. Wcześniej wieś była dzielnicą Szczecina, a 200 lat temu w Mierzynie stacjonowały wojska napoleońskie. W 1806 podpisano tam akt kapitulacji twierdzy Stettin, czyli twierdzy szczecińskiej. Odbyło się to w domu wdów po pastorach, zwanym Mohringen.

Mierzyn zasłynął też z produkcji motocykla „Alba”, który powstawał w tamtejszej fabryce Alberta Barucha. Tym wszystkim chwali się na początku rozmowy Ewa Głowacka, przewodnicząca tamtejszego koła gospodyń, i dodaje, że Mierzyn jeszcze kilkadziesiąt lat temu liczył tysiąc mieszkańców, a dziś jest największą wsią na Pomorzu Zachodnim. Jeśli liczyć po deklaracjach w kwestii wywozu odpadów, to ma już ponad 10 tys. mieszkańców.

image
KGW Mierzynianki
FOTO: archiwum

Trochę z Pyrzyc, trochę z gór

Koło powstało w 2018 roku i niemal natychmiast powołało zespół „Mierzynianki”. Za pierwszą dotację kupiły komplet strojów. Są w nim motywy stroju pyrzyckiego, charakterystycznego dla ich regionu, ale też góralskiego, bo w okolice Szczecina po wojnie przybyło sporo przesiedleńców z różnych regionów Polski.

image
Podczas jarmarków mierzynianki sprzedają różne frykasy, w tym swój chleb, pieczony w piecu kupionym z dotacji
FOTO: archiwum

W 2021 roku zostały finalistkami etapu ogólnopolskiego w Konkursie dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta. Nagrodą było uczestnictwo w dożynkach prezydenckich. Zespół „Mierzynianki” doczekał się wyróżnień i nagród – w 2022 roku na X Przeglądzie Kapel Ludowych, na Barzkowickich Targach Rolnych, na „Folkowisku”, w konkursie „Polska od Kuchni”, gdzie zajął III miejsce.

Było też III miejsce w Międzynarodowych Muzycznych Zmaganiach Seniorów w kategorii zespoły ludowe w 2024 roku i II miejsce w konkursie „Jawor – u źródeł kultury”. Mierzynianki wydały dwa śpiewniki: „Na mierzyńską nutę” i „Mierzyńska noc świętojańska – śpiewnik biesiadny”, który wydały dzięki dotacji z programu Społecznik.

Wiejskie teatry i lekcje historii z pasją

Koło w 2021 roku wystawiło sztukę napisaną przez kolegę z Teatru Słowa – Ryszarda Galanta, w którym grają też członkinie KGW. W prześmiewczym tonie opowiada o życiu współczesnych kobiet na wsi. Organizuje też żywe lekcje historii.

Jeżdżę do przedszkoli i opowiadam o historii Mierzyna. Mam prezentację ze zdjęciami dawnej wsi – „Mierzyn w starej i nowej fotografii”. Pytam dzieciaki, czy poznają dane miejsce. Czasami wychodzimy w wieś. Koło ze Stowarzyszeniem na rzecz Rozwoju Sołectwa Mierzyn, któremu prezesuję, zorganizowało spotkanie z żyjącymi sybirakami i ich potomkami. Chcemy utrwalać pamięć o tych okrutnych czasach. Za chwilę z dotacji ze Społecznika rozpoczynamy projekt „Mierzyn wczoraj i dziś”. Na fotografiach chcemy pokazać dawną i współczesną młodzież – mówi Ewa.

Panie napisały też bardzo duży projekt z rządowej dotacji z FIO „Zielone tory”. Propagowały w nim przez półtora roku ideę zero waste (zero śmieci), czyli niemarnowania i dawania rzeczom drugiego życia.

Założyliśmy „kawiarenkę naprawczą”, w której każdy miesiąc był pod inną nazwą – „stary i nowy rower”, „stare i nowe ubrania”. Naprawialiśmy, odnawialiśmy. Zatrudnialiśmy do tego albo fachowców, albo pasjonatów. Kupowaliśmy części do naprawy. W projekcie odbywały się też liczne warsztaty – gotowania, wyrobu kosmetyków, szycia czy naprawy donic. Zabraliśmy się nawet za renowację mebli – opowiada Ewa.

Chleb z Mierzyna – tradycja, smak i ekologia

Zdobyły dotację z programu Mikrodotacje na przenoś­ny piec chlebowy. Zorganizowały już warsztaty pieczenia. W kole starają się piec wszystkie, ale mają szczególnie wyspecjalizowane w tym koleżanki. Sprowadzają ekologiczną mąkę z Podlasia. Chleby na zakwasie, na drożdżach, pełnoziarniste, pszenno-żytni sprzedają na Bazarku na Bronowickiej w Szczecinie. To targ zorganizowany przez KOWR.

Ewa jest propagatorką przydomowych ogródków. Z koleżankami z koła uprawiają w nich pomidory, ogórki, kapustę, czos­nek, cebulę, rzodkiewkę, cukinię, dynię. Robią to zgodnie z zasadami ekologii.

image
Mierzynianki występują w strojach, które same zaprojektowały. To kulturowa fuzja. Wykorzystały w nich elementy stroju pyrzyckiego (ich region) i stroju górali podhalańskich
FOTO: archiwum

Chcemy, żeby ludzie trochę wrócili do natury. Kiedyś ogródek był przy każdym domu. Dziś większość ogródków zastąpiły gołe trawniki. W sklepie wszystko jest ładne, kolorowe i gładkie. A najzdrowsze jabłko to to z robakiem. Dziś dzieci nie odróżniają marchewki od pietruszki. Zrobiłyśmy też nasadzenia przy przedszkolu. Posadziliśmy borówkę amerykańską i drzewa owocowe – jabłonie, wiśnie – opowiada Ewa i dodaje, że trzeba uważać na sąsiedztwo drzew owocowych. Nie służą im iglaki, zwłaszcza tuje. Kiedy jej drzewka przestały rodzić, okazało się, że trzeba zrezygnować z iglaków. Wygrały drzewa.

Dzień Dziecka z przygodą – Mierzyński Wór Przygód

Już przygotowują się na Mierzyński Wór Przygód, czyli Dzień Dziecka. Będą animacje, warsztaty z robotyki, gier planszowych, tworzenia lizaków.

Leżymy blisko miasta i to czasem jest atut, a czasem kłopot, bo musimy konkurować z imprezami miejskimi. Mamy trudno zwłaszcza wtedy, kiedy nie dopisuje pogoda, bo u nas wiele imprez to wydarzenia plenerowe. Ale nie marzymy o wielkich halach, tylko o skromnej siedzibie. Mamy sporo sprzętu pozyskanego w projektach, a nie mamy gdzie go trzymać i używać. Koło jest zarejestrowane w domu sołtysa. Władze nam obiecały, więc czekamy – podsumowuje Ewa.

image
KGW Mierzynianki
FOTO: archiwum

Karolina Kasperek

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
17. czerwiec 2025 20:20