Herody z Sygontki Paweł Radło (w okularach) i Bartłomiej Bochenek stroje potrzebne do przedstawienia robili sami, a potem uczyli tego innychArtur Kowalczyk
StoryEditorKGW "Cyganeczki"

KGW "Cyganeczki” i Grupa Herody zmagają się ze skutkami demografii

09.09.2023., 12:00h
Herody to najwięksi sprzymierzeńcy Cyganeczek na Śląsku w kultywowaniu tradycji i folkloru. To grupa kolędnicza współpracująca z Kołem Gospodyń Wiejskich „Cyganeczki” we wsi Sygontka.Niestety jest ich coraz mniej, gdyż demografia, depopulacja i wyludnienie postępują nieubłaganie. Ale mimo to jedenaście pań z koła znakomicie sobie radzi.

Z artykułu dowiesz się:

  1. Od kiedy działa KGW Cyganeczki?
  2. Jak członkowie KGW Cyganeczki dbają o to, by tradycja nie została zapomniana?
  3. Czy Grupa Kolędnicza "Herody" odwiedza domy w okresie bożonarodzeniowym?

 

Od kiedy działa KGW Cyganeczki?

– Naszą działalność rozpoczęłyśmy w latach 90. ubiegłego wieku – mówi Janina Bochenek, przewodnicząca KGW Cyganeczki. – Wtedy pań w kole było dużo więcej. Dziś zostało nas zaledwie jedenaście.

Obecnie już nie zawsze starcza sił, aby kontynuować tradycje przedstawień obrzędowych, w których prezentowały fragmenty z życia wsi i jej mieszkańców, np. wykopki, majówkę czy żniwa. Z nimi występowały w wielu miastach Polski. Podobnie było z kabaretem.

Ale były również wyjazdy stricte wycieczkowe w Polskę, aby zwiedzać i poznawać kraj. Jednak mimo trudności, także tych personalnych, Cyganeczki nadal organizują wydarzenia: – zabawy andrzejkowe, sylwestrowe.

We wsi brakuje dzieci, więc budynek dawnej szkoły, który od jakiegoś czasu stał pusty, został przekształcony w Dom Wiejski, gdzie mogą się spotykać czy organizować wydarzenia.

– Drugi rok działamy z Agencją, wcześn...

Pozostało 82% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. lipiec 2024 04:21