KGW na dzień złożenia wniosku o udzielenie pomocy musi być wpisane do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich.Fot. KGW Duczki/ KGW Wołczkowo
StoryEditorKGW

O jakie dopłaty mogą ubiegać się KGW? Co się zmieniło?

11.11.2024., 09:00h

Weszła w życie zapowiadana nowelizacja Ustawy z dnia 11 października 2024 r. o kołach gospodyń wiejskich oraz ustawy o społeczno-­zawodowych organizacjach rolników (Dz. U. poz. 1560).

Wszystkie KGW traktowane równo

Zrównała ona prawa wszystkich KGW działających na wsi w zakresie dostępu do pomocy wypłacanej na podstawie ustawy z 9 listopada 2018 r. o kołach gospodyń wiejskich. Mogą o nią więc wnioskować zarówno KGW działające w oparciu o ustawę o KGW, jak i te działające w oparciu o ustawę z 8 października 1982 r. o społeczno-zawodowych organizacjach rolników oraz ustawy z 7 kwietnia 1989 r. – Prawo o stowarzyszeniach.

Co zmiany oznaczają dla KGW?

Konsekwencją tej zmiany jest nowelizacja rozporządzenia w sprawie pomocy finansowej z budżetu państwa dla kół gospodyń wiejskich. Co jednak najważniejsze, aby KGW mogły wystąpić o wsparcie, muszą dokonać wpisu do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich prowadzonego przez ARiMR. Aby zostać wpisane do KRKGW, muszą z kolei dostosować statuty do wymagań ustalonych w ustawie o KGW.

Uwaga: w miejscowościach, gdzie siedzibę ma KGW widniejące już w KRKGW, o wpis do tego rejestru mogą wnioskować koła gospodyń wiejskich działające na podstawie ustawy o społeczno-zawodowych organizacjach rolników lub ustawy Prawo o stowarzyszeniach, które działały w dniu 29 listopada 2018 r. (dzień wejścia w życie ustawy o KGW). W takiej sytuacji do wpisu do KRKGW takie koła muszą obowiązkowo dołączyć dokumenty potwierdzające działanie koła na ten dzień.

Dokumentami to poświadczającymi mogą być m.in.:

  • statut koła (dotyczy koła mającego osobowość prawną),

  • regulamin koła (dotyczy koła działającego jako wyodrębniona jednostka organizacyjna kółka rolniczego lub samodzielnego koło gospodyń wiejskich, działającego na podstawie regulaminu rejestrowanego w wojewódzkim związku rolników, kółek i organizacji rolniczych lub stowarzyszenia zwykłego),

  • zaświadczenie wydane odpowiednio przez starostę lub kółko rolnicze lub gminny, wojewódzki lub krajowy związek rolników, kółek i organizacji rolniczych.

Kończy się czas na składanie wniosków o środki dla KGW

W tym roku termin zakończenia naboru wniosków o przyznanie pomocy finansowej dla kół gospodyń wiejskich, którym po zmianie przepisów należy się wsparcie, mija 29 listopada br. Na ten cel zarezerwowano dodatkowo 27 mln zł.

Ponadto koła gospodyń wiejskich z gmin, w których frekwencja w ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych przekroczyła 60%, mogą się ubiegać w ARiMR do 29 listopada 2024 r. o tzw. bonusy w wysokości 5 tys. zł.

Ubiegające się o tzw. bonus koło powinno mieć nadany numer identyfikacyjny w ewidencji producentów (wniosek o taki wpis można złożyć wraz z wnios­kiem o pomoc) i nie może być w stanie likwidacji.

Najważniejsze jest jednak to, aby koło gospodyń wiejskich do 15 października ub.r. było wpisane do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich albo do Krajowego Rejestru Sądowego. Natomiast na dzień złożenia wniosku o udzielenie pomocy zostało wpisane do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich.

Magdalena Szymańska

Fot. KGW Duczki/ KGW Wołczkowo

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
03. grudzień 2024 11:28