Facebook/KOWR
StoryEditorKGW

Szykują się zmiany dla KGW. Większy nadzór ARiMR

23.05.2024., 10:35h
Do sejmu trafi projekt zmian w ustawie o kołach gospodyń wiejskich. Przejdą one pod nadzór ARiMR oraz Ministerstwa Rolnictwa. Jakie są szczegóły i kiedy można spodziewać się zmian?

Jakie stanowisko zniknie? 

Planowane zmiany w ustawie o kołach gospodyń wiejskich prowadzą do likwidacji stanowiska, które funkcjonowało przez kilka lat i związane było właśnie między innymi z działalnością KGW. Chodzi o powołanego przez rząd PiS pełnomocnika rządu do spraw lokalnych inicjatyw społecznych. W zakresie jego kompetencji pozostawał nadzór nad inicjatywami lokalnymi, ich promowanie oraz opiniowanie projektów ich realizacji. Funkcja pełnomocnika była połączona z urzędem sekretarza albo podsekretarz stanu w urzędzie obsługującym ministra właściwego do spraw rozwoju wsi. 

Dlaczego rząd chce zlikwidować stanowisko pełnomocnika ds. lokalnych inicjatyw? 

W uzasadnieniu projektu likwidacji stanowiska pełnomocnika rządu do spraw lokalnych inicjatyw społecznych możemy przeczytać, że jego dalsze funkcjonowanie zostało uznane za niepotrzebne i nieuzasadnione. W związku z tym zdania przypisane do tej funkcji będą rozdzielone między inne osoby. 

Przeczytaj także: Sieć Liderek Wiejskich buduje, łączy i rozwija

Kto przejmie nadzór nad inicjatywami lokalnymi? 

Zadania związane z koordynowaniem i promowaniem lokalnych inicjatyw społecznych zostaną rozdzielone. Po wygaszeniu stanowiska pełnomocnika przejmą je minister rolnictwa oraz prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Pod zarząd szefa ARiMR trafią między innymi inicjatywy związane z nadzorem nad działalnością kół gospodyń wiejskich. Z kolei ich promocja i wspieranie należeć będzie do kompetencji ministra rolnictwa. Część zadań pełnomocnika do spraw lokalnych inicjatyw społecznych zostanie całkowicie wygaszona. 

Kiedy zmiany wejdą w życie? 

Projektem zmian w ustawie o kołach gospodyń wiejskich zajmuje się Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Przewiduje się, że nowe reguły wejdą w życie w III kwartale tego roku. 

Czy KGW mogą jeszcze składać wnioski o dopłaty? 

Nowe przepisy nie zmienią nic w zakresie wnioskowania o dopłaty na działalność statutową dla kół gospodyń wiejskich. Oznacza to, że panie z KGW wciąż mogą się ubiegać o dofinansowanie w wysokości: 

  • KGW do 30 osób – 8 tys. zł, 
  • KGW od 31 do 75 osób – 9 tys. zł, 
  • KGW od 75 osób – 10 tys. zł. 

Więcej o dopłatach dla KGW przeczytasz w naszym artykule: Dopłaty dla KGW 2024: jakie warunki? Kto dostanie 10 tys. zł? 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. KOWR

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. czerwiec 2024 03:34