StoryEditorŻycie wsi

Maciejowice dziękują za udane plony

05.09.2021., 11:09h
W niedzielę 22 sierpnia, we wsi Wróble-Wargocin, gmina Maciejowice, odbyły się gminno-parafialne dożynki. Impreza rozpoczęła się od mszy świętej odprawionej w Kościele Rzymskokatolickim pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Wróblach-Wargocinie. Po mszy korowód dożynkowy przemaszerował na plac przykościelny, gdzie nastąpiło oficjalne otwarcie dożynek.

Otwarcie gminno-parafialnych dożynek gminy Maciejowice

Gospodarzami dożynek byli ks. Paweł Smarz – proboszcz parafii Wargocin, Tomasz Kwiatkowski – wójt gm. Maciejowice. Starostami tegorocznego święta plonów byli Mariola i Dariusz Rybakowie – rolnicy od lat prowadzący gospodarstwo rolne wyspecjalizowane w produkcji mleka, dostawcy do OSM Garwolin.

Wśród przybyłych gości znaleźli się: ks. kanonik Andrzej Jaczewski – proboszcz parafii Maciejowice, ks. Bogusław Filipiuk – proboszcz parafii Samogoszcz, ks. prałat Edmund Szarek – rezydent parafii Łaskarzew, Elżbieta Woźniak-Sionek – przedstawicielka Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Mirosław Walicki – starosta powiatu garwolińskiego, Kazimierz Sionek – wiceprzewodniczący rady powiatu garwolińskiego, Waldemar Paziewski – prezes zarządu OSM w Garwolinie, Michał Jaworski – radny powiatu garwolińskiego, Jacek Łoskot – przewodniczący rady gm. Maciejowice, Beata Rulak-Fryc – zastępca wójta gm. Maciejowice, Sebastian Kieliszek – sekretarz gm. Maciejowice, Jolanta Jedynak – skarbnik gm. Maciejowice, Bogumiła Głaszczka – wójt gm. Wilga. Radę nadzorczą OSM Garwolin reprezentował sekretarz Marek Wróbel, który też włożył dużo pracy w organizację gminnych dożynek.

Starostowie dożynek przekazali na ręce wójta gm. Maciejowice chleb dożynkowy. Dariusz Rybak powiedział:

Panie wójcie, gospodarzu gminy Maciejowice, przyjmij od nas ten bochen chleba wypieczony z plonu naszych zbóż. Gospodaruj tak, żeby nikomu nigdy go nie zabrakło.

Tomasz Kwiatkowski odbierając chleb powiedział:

Z całym uszanowaniem przyjmuję ten chleb dożynkowy, plon i trud waszej pracy, przyrzekam, że będę go dzielił mądrze i sprawiedliwie, tak by nigdy nikomu go nie zabrakło i zawsze starczało.

Dożynki to czas radości i odpoczynku dla rolników po ciężkiej pracy

Następnie uczestnicy dożynek zostali poczęstowani dożynkowym chlebem. Wójt gm. Maciejowice zwracając się do uczestników dożynek powiedział m.in.:

Dożynki to czas świętowania zakończenia żniw, to czas dziękczynienia panu Bogu za plony. Dla wszystkich rolników to radość i odpoczynek po ciężkiej pracy. To również czas refleksji nad tym jak ważna jest ludzka solidarność i współdziałanie, aby było z czego upiec dożynkowy chleb i sprawiedliwie go podzielić. Za ten wspaniały efekt waszej pracy, bardzo często ciężkiej i mozolnej, składam wam słowa najwyższego uznania. Dzisiejsza uroczystość przypomina nam wszystkim, że to dzięki waszej ciężkiej pracy codziennie na nasze stoły trafia chleb, który jest podstawą egzystencji każdego człowieka. Dożynki są przede wszystkim waszym świętem, a my codziennie powinniśmy pamiętać, że z waszego trudu korzystamy wszyscy i za to jesteśmy wam bardzo wdzięczni – mówił do zebranych rolników Tomasz Kwiatkowski.

W dalszej części wójt Maciejowic mówił o kierunkach produkcji dominujących w gminie Maciejowice. Wymieniając największych producentów warzyw, trzody i mleka powiedział m.in.:

W produkcji mleka rolnicy z gminy Maciejowice zajmują piąte miejsce w powiecie garwolińskim i ósme w rejonie działania Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Garwolinie dostarczając 5 mln 934 tys. litrów mleka rocznie. Do największych producentów należą: Justyna Sitnik ze wsi Oblin, Sylwester Bienias z Krasek Górnych oraz Ewa Bienias z Podwierzbia.

Nagrody dla największych producentów mleka do OSM Garwolin

Następnie głos zabrał Waldemar Paziewski – prezes zarządu OSM w Garwolinie:

Panie wójcie, szanowna rado z przewodniczącym na czele, szanowni gospodarze dzisiejszych dożynek. Witam państwa serdecznie, ponieważ jesteście dostawcami mleka do garwolińskiej spółdzielni. Witam wszystkich rolników, szczególnie producentów mleka. Wójt w swoim wystąpieniu wspomniał o skali produkcji mleka w gminie Maciejowice i największych dostawcach. Nie będę zatem tego powtarzał i od razu poproszę trójkę największych producentów mleka z gminy Maciejowice na scenę, by wręczyć im pamiątkowe puchary.

Jakie atrakcje czekały na świętujących dożynki?

Organizatorzy dożynek przygotowali wiele atrakcji, wśród których były koncerty, m.in. kapeli Jaśki i akordeonisty Mariusza Staręgi. Nie zabrakło konkursów: na Najlepszą Potrawę Regionalną Doliny Środkowej Wisły, przyśpiewkę dożynkową czy konkursu na najładniejszy wieniec dożynkowy. Komisje konkursowe dokonywały oceny, a następnie przyznawano nagrody.

Dużym zainteresowaniem uczestników dożynek cieszyły się stoiska przygotowane przez koła gospodyń wiejskich z okolicznych miejscowości. Można było nie tylko degustować, ale też kupić regionalne potrawy, ciasta, nalewki, przetwory z warzyw, soki.

Zainteresowani mogli udać się do punktu szczepień przeciwko COVID-19 przygotowanego przez Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie i zaszczepić się jednorazową szczepionkę firmy Johnson&Johnson.

Ostatnim elementem imprezy dożynkowej, na którą przez wiele godzin oczekiwała młodzież była zabawa. Do północy bawiono się m.in. podczas koncertu zespołu Harem.

Ireneusz Oleszczyński
Zdjęcia: Ireneusz Oleszczyński

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
27. kwiecień 2024 20:21