Gryka może stanowić komponent mieszanek. Sprawdza się w gospodarstwach uprawiających zbożaMałgorzata Wyrzykowska
StoryEditorPorady ogrodnicze

Co wysiewać na poplony w ogrodzie? Jakie są z tego korzyści?

30.09.2023., 08:23h
Stosowanie odpowiedniego zmianowania zapewnia dobre efekty uprawy warzy w ogrodzie na długie lata. Trzeba jednak zapoznać się z zasadami, by wiedzieć, po jakich roślinach co można uprawiać i odwrotnie, czyli po jakim poplonie można wejść z daną rośliną.

Międzyplony pozwalają zatrzymać więcej środków pokarmowych w glebie

Międzyplony to zaplanowanie racjonalnego wykorzystania przez wiele lat takiego następstwa roślin po sobie, które uwzględni potrzeby następujących po sobie upraw. Mają również na celu utrzymanie wysokiej aktywności biologicznej, a także ograniczenie wymywania składników nawozowych, głównie azotu. Zostawiając glebę pod okrywą roślinną, chronimy ją przed erozją. Międzyplony stanowią także element proekologiczny w produkcji roślinnej.

Jakie rośliny wysiewać na poplony w ogrodzie?

Najpopularniejszymi roślinami na nawozy zielone są motylkowe (bobowate). Ich główną zaletą jest wzbogacenie gleby w azot, poza tym tworzą głęboki system korzeniowy, który pełni funkcję spulchniającą, pobierają i przetwarzają związki mineralne, a po przekopaniu stają się przyswajalne dla roślin następczych.

Do tej grupy zaliczamy:

  • łubin żółty,
  • łubin niebieski,
  • peluszkę,
  • seradelę,
  • bobik.

Poza wymienionymi motylkowymi na poplony nadaje się również facelia błękitna i gryka.

Można wysiewać gorczycę przed uprawą sałaty, ale już nie pod kapustę

Można również w tym celu wysiać gorczycę, ale tu trzeba brać pod uwagę jej bliskie pokrewieństwo z roślinami kapustowatymi i rzepkowatymi. A zatem nie należy siać gorczycy, jeśli w kolejnym sezonie planujemy na tym stanowisku uprawiać kapustę, rzodkiewkę albo rzepę. Ale można ją wysiać na zagonie przeznaczonym na sałatę – ze względu na jej właściwości odstraszające ślimaki.

Warto również stosować mieszanki. Na glebach lekkich dobrze jest wysiać łubin z seradelą lub facelią, na średnich łubin z peluszką, a na gliniastych bobik z peluszką lub łubinem niebieskim.

Jakie korzyści daje facelia, gryka, wyka czy żyto jako międzyplony?

Jednym z lepszych wyborów jest facelia, która wzbogaca glebę w azot, szybko rośnie, pięknie kwitnie, mróz szybko ją ścina, więc ogrodu nie zachwaści.

Gorczyca jest rośliną szybko rosnącą, jest tania i niezawodna w uprawie, nie ma wymagań co do stanowiska, jest wysoka, co przekłada się na dużą masę zieloną. Zwalcza nicienie.

Gryka dobrze pokrywa glebę, mróz ją szybko ścina, jest niekłopotliwa w uprawie. Jej zaletą jest również wydzielanie związków przez korzenie, które rozkładają związki wapnia i fosforu. Nie sprawdza się jednak na ciężkich glebach. Najlepiej przekopać ją około 10 dni po kwitnieniu, by nie wydała nasion.

Łubin (najlepiej odmiany gorzkie, by nie ściągnąć zwierzyny) ma długie korzenie penetrujące głęboko glebę. Bakterie brodawkowate na nich umieszczone dostarczają azotu. Rośliny wprowadzają duże ilości masy zielonej.

Wyka porasta glebę długimi, czepnymi pędami, które nie przepuszczają chwastów. Dostarcza dużo azotu, bo tak jak inne motylkowate żyje w symbiozie z bakteriami brodawkowatymi.

Żyto ozime jest mało popularne wśród roślin poplonowych. Sprzyja tworzeniu struktury gruzełkowej gleby, zmniejsza gęstość i sprzyja powstawaniu kapilar.

Małgorzata Wyrzykowska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. lipiec 2024 07:01