StoryEditorogród

Czas na przegląd narzędzi ogrodniczych

15.02.2022., 13:02h
Do pielęgnacji ogrodu konieczne są sprawne i wytrzymałe narzędzia. Druga połowa lutego to dobry czas, aby przygotować narzędzia ogrodnicze do nadchodzącego sezonu wiosennego. Poniżej podpowiadamy, jak sprawnie i bezpiecznie przygotować narzędzia do pracy w ogrodzie na wiosnę?

Jeśli przed zimą nie zadbaliśmy odpowiednio o narzędzia ogrodowe ten okres to dobra pora na wyczyszczenie, uporządkowanie i konserwacje narzędzi używanych w ogrodzie, aby przygotować je na nowy sezon.

Regularność jest w tym wypadku podstawową czynnością, dzięki której miłośnicy ogrodnictwa cieszyć się ich wzorowym stanem przed długi czas. Nie bez znaczenia jest fakt, że zaowocuje to lepszą kondycją roślin i większym komfortem pracy.

Jak się zabrać do przeglądu narzędzi ogrodowych? 

Na początku należy zastanowić się, jakich prac konserwacyjnych wymagają nasze narzędzia, ponieważ może się okazać, że w tym sezonie potrzebne będzie uzupełnienia niektórych sprzętów.

Przygotowanie narzędzi ogrodowych do sezonu:

  • Po pierwsze: mycie
    Wszystkie narzędzia należy dokładnie wyczyścić z zalegającej ziemi i zanieczyszczeń, np. za pomocą twardej, drucianej szczotki. Następnie zanurzamy je we wrzącej wodzie albo przecieramy mokrą szmatką.
  • Po drugie: suszenie i walka z rdzą
    Umyte narzędzia należy pozostawić do wysuszenia: po prostu wystawić je na słońce lub pozostawić w suchym pomieszczeniu z dostępem do świeżego powietrza.
    Do pozbycia się rdzy niezbędny będzie papier ścierny, którym przecieramy części objęte korozją, a następnie warto posmarować metalowe miejsca specjalnym preparatem.
    Tak wypolerowane i zakonserwowane narzędzia będą bardziej odporne na zardzewienia w przyszłości i posłużą nam przez długie lata.
  • Krok trzeci: ostrzenie
    Narzędzia do cięcia oraz noże kosiarek mogą wymagać naostrzenia przed nadchodzącym sezonem. 
    Sekatory, nożyce, siekiery naostrzyć można samodzielnie za pomocą pilnika lub ostrzałki. Z kolei np. ostrza kosiarki najlepiej naostrzyć u specjalisty lub w autoryzowanym serwisie.
    Takie działania pozwolą zniwelować ryzyko zniszczenia maszyny lub naszej kontuzji.

Jak kupić dobre narzędzia ogrodnicze?

Poświęcając trochę czasu można utrzymać posiadane już narzędzia i maszyny ogrodnicze w doskonałym stanie na lata. Jednak, jeśli chcemy uzupełnić naszą kolekcję o coś nowego albo jesteśmy wymienić jakieś narzędzie, przed zakupem rozważmy wybór marki. Nie bez znaczenia mogą okazać wieloletnia obecność na rynkach czy pozytywne opinie użytkowników, a na stronie internetowej danego producenta znajdziemy zazwyczaj wiele informacji dotyczących specyfikacji oferowanych przez niego narzędzi. Łatwa możliwość serwisowania sprzętu to wartość dodana do całej transakcji.

Jakie są podstawowe narzędzia w ogrodzie?

To jakich narzędzi będziemy potrzebować w ogrodzie, jest zależne od wielu czynników. O ile nie posiadamy ogromnej łąki, która wymaga zastosowania potężnych maszyn rolniczych, większość narzędzi należy do grupy podstawowego wyposażenia każdego ogrodnika:

  • Grabie - przydają się zawsze, bez względu na to, jak duży jest nasz ogród. Są potrzebne podczas wiosennych porządków, jak również zbierania jesiennych liści.
  • Łopaty - nieważne czy wąskie, czy szerokie, także należą do podstawowych narzędzi ogrodniczych. Za ich pomocą wykopiemy dołek pod sadzonki roślin albo naniesiemy nową warstwę gruntu.
  • Motyka - służy do spulchniania gleby, a więc poprawia jej strukturę, przepuszczalność oraz napowietrzenie. Przyda się podczas pielenia i usuwania chwastów z silnym systemem korzeniowym.
  • Widły - narzędzie niezastąpione w każdym ogrodzie, za pomocą, których przeniesiemy i nałożymy np. kopce skoszonej trawy na taczkę.
  • Taczka - pozwala przemieszczać ciężkie przedmioty stałe i sypkie, np. ziemi, liści, drewna czy roślin.

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał

Zdjęcie: Pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
05. listopad 2024 08:51