Dynie, melony i arbuzy wymagają skracania pędów owocujących oraz wycinania pędów nieowocującychMałgorzata Wyrzykowska
StoryEditorPorady ogrodnicze

Gdzie i kiedy posadzić dynię, melony, cukinię czy arbuzy?

15.06.2024., 08:00h
Kiedy jest odpowiedni moment na rozsadę dyniowatych? W jaki sposób to zrobić?

Z artykułu dowiesz się:

Jak przesadzić dyniowate?

Minęło już trochę czasu, od kiedy wysialiśmy nasiona ciepłolubnych dyniowatych na rozsadę. Do tej pory pogoda nie sprzyjała, by wysadzić je do gruntu. Było chłodno, padały obfite deszcze, a niekiedy pustoszący uprawy grad. Najwyższa pora jednak, by trafiły na zagony, bo zbyt długie czekanie wpłynie źle na ich kondycję, a wiadomo – dyniowate są bardzo wrażliwe na przesadzanie. Trzeba robić to bardzo delikatnie, by nie uszkodzić korzeni ani zbyt wyrośniętych roślin.

Jak uprawiać dyniowate zagonowo?

Rozsadę dyni często sadzimy na pryzmach kompostowych, bo to stanowisko jest bogate w azot, a poza tym ogromna masa dużych liści skutecznie zasłania nieefektowne odpadki. Jeśli jednak zdecydujemy się na uprawę zagonową, to rośliny sadzimy w odległości około 50 cm w rzędzie oraz 50 cm między rzędami. W celu przyspieszenia owocowania często stosuje się cięcie pędu głównego za 5. lub 6. liściem. Cięcie powoduje szybsze wyrastanie pędów owocujących. W połowie sierpnia uszczykujemy wierzchołki pędów owocujących za ostatnim owocem, a także wycinamy wszystkie pędy nieowocujące. Do zabiegów pielęgnacyjnych należy również odchwaszczanie i podlewanie, szczególnie podczas tworzenia owoców, gdyż wtedy zapotrzebowanie na wodę jest największe.

Jak uprawiać kabaczki?

Kabaczki wymagają gleby żyz­nej i próchnicznej, stanowiska słonecznego i osłoniętego od wiatru. Do gruntu wysadzamy je w rozstawie 80 cm w rzędzie na 100 cm między rzędami. Warto pamiętać, że kabaczki nie tolerują przesuszenia, więc trzeba się liczyć z częstym nawadnianiem. Jeśli zaniedbamy podlewanie, rośliny więdną, a tworzone przez nie owoce nie mogą osiągnąć właściwych rozmiarów. Do zabiegów pielęgnacyjnych, oprócz podlewania, należy również odchwaszczanie. Często stosowane jest ściółkowanie włókniną, czarną folią lub słomą. Ściółka ogranicza zarówno utratę wilgoci, jak również zachwaszczenie.

Jak uprawiać cukinię?

Cukinie mają podobne wymagania jak pozostałe wymienione dyniowate. Preferują ciepłe i osłonięte od zimnych wiatrów stanowisko, glebę zasobną w azot i inne składniki pokarmowe. Podobnie jak kabaczek, wymagają regularnego podlewania, gdyż nie znoszą nawet krótkotrwałej suszy. Miejsce pod uprawę cukinii powinniśmy dobrze nawieźć kompostem lub obornikiem, gdyż szybko rosnąca cukinia w dużym tempie zużywa zawarte w glebie składniki pokarmowe. Rozsadę sadzimy w odległości około 1 m w rzędzie i 1 m między rzędami. Podobnie jak w przypadku innych dyniowatych, warto ściółkować rośliny, by uniknąć przesuszenia gruntu, jak i masowego wzrostu chwastów.

Melony pochodzą z bardzo ciepłych rejonów i wymagają zarówno wysokich temperatur, jak i nasłonecznionego, ciepłego i osłoniętego od północy stanowiska. Melony mają wysokie wymagania glebowe i powinny być uprawiane na glebie żyznej, o pH 6–7, nawiezionej kompostem lub obornikiem. Rośliny sadzimy pośrodku zagonu, by odległość między nimi nie była mniejsza niż 1 m, a w ziemi umieszczamy je na taką głębokość, by ponad gruntem pozostały liścienie. W przypadku głębszego sadzenia szyjka korzeniowa ma tendencję do gnicia. W trakcie wegetacji rośliny możemy zasilać rozcieńczoną 10-krotnie przefermentowaną gnojówką. Podobnie jak u dyni, preferowane jest usuwanie pędów nieowocujących, które niepotrzebnie zagęszczają uprawę. Jeżeli podczas dojrzewania owoców panują deszczowe dni, które powodują gnicie owoców leżących bezpośrednio na ziemi, stosujemy podkładki. Mogą nimi być deseczki, odwrócone do góry dnem podstawki pod doniczki lub inne.

Jak uprawiać arbuzy?

Kawony, czyli arbuzy, mają bardzo zbliżone wymagania do melonów. Wymagają jednak jeszcze więcej ciepła i słońca. Poza tym preferują dużą wilgotność podłoża, lecz mniejszą wilgotność powietrza. Trudność w uprawie polega również na tym, że mają dłuższy okres wegetacji, a podczas wzrostu wymagają około 30°C. Spadek poniżej 24°C hamuje wzrost. Rozsadę sadzimy w rozstawie około 1 m. Oprócz podlewania i odchwaszczania do zabiegów pielęgnacyjnych należy usuwanie nadmiaru owoców – pozostawiamy 4 do 5 na roślinie. Poza tym wycinamy wszystkie pędy nieowocujące.

Często stosowaną metodą uprawy kawonów i melonów jest sadzenie na wałach. W tym celu wykopujemy rów na głębokość około 50 cm, wypełniamy go obornikiem lub kompostem, czasem słomą lub skoszoną trawą, które fermentując, podgrzewają podłoże. Dokładnie udeptujemy i przykrywamy 30-centy­metrową warstwą żyznej ziemi, usypując wał, na którym sadzimy w tzw. misach rozsadę.

image
Dynie, melony i arbuzy wymagają skracania pędów owocujących oraz wycinania pędów nieowocujących
FOTO: Małgorzata Wyrzykowska

Małgorzata Wyrzykowska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
17. lipiec 2024 17:12