StoryEditorOgród

Hippeastrum – uprawa i pielęgnacja

29.11.2021., 11:11h
Jeden z piękniejszych kwiatów wczesnych, jakie można spotkać w naszych domach. Hippeastrum, zwany bardzo często w naszym kraju zwartnicą to roślina, którą warto się zainteresować z trzech powodów. Jakich? Co jeszcze warto wiedzieć o uprawie zwartnicy?

Co wyróżnia zwartnicę spośród innych roślin?

Po pierwsze wprowadza przepiękne kolory jeszcze wtedy, kiedy na dworze panują zimowe, bardzo mroźne warunki.

Po drugie jest ozdobą każdego wnętrza, w którym się znajduje, ukazując swoje duże kwiaty w każdą stronę świata, jednocześnie mając bardzo małe wymagania co do uprawy i pielęgnacji.

Po trzecie dają nam możliwość ogromnego wyboru odmian oraz barw, co nadaje im oryginalności i wyróżnia na tle innych doniczkowców.

Sadzenie hippeastrum – o czym warto wiedzieć?

Zwartnica jest uprawiana jako roślina doniczkowa. Przy wyborze odpowiedniego pojemnika musimy uwzględniać dość spore rozmiary cebul, które potrafią mieć nawet ponad dwadzieścia centymetrów średnicy.

Na dnie układamy warstwę drenażową, dzięki której nie będą następowały zastoje wodne, co z kolei zapobiega ewentualnemu gniciu podziemnych części hippeastrum.

Nie ma specjalnych wymagań co do gleby, dlatego też bez problemu możemy zastosować zwykłą ziemię do kwiatów doniczkowych, którą dostaniemy w każdym sklepie ogrodniczym. Nie zakopujemy głęboko cebuli, lecz zasypujemy ją w takim stopniu, aby liście oraz pędy kwiatostanowe bez problemu mogły wyrastać bezpośrednio z górnej jej części. Z reguły w uprawie doniczkowej ziemia sięga do połowy wysokości cebulki.

Jakie stanowisko wybrać? Kiedy podlewać i nawozić?

Zaraz po posadzeniu przeprowadzamy pierwsze, bardzo obfite podlewanie i przestawiamy w miejsce ciepłe, najlepiej o temperaturze w granicach od 21 do 23 stopni, z duża ilością światła. W kolejnych dniach nie dostarczamy już tak dużo wody, podlewając umiarkowanie. Taki stan utrzymujemy aż do momentu rozpoczęcia kwitnienia przez hippeastrum.

Kiedy pojawią się kwiaty, roślinę warto przenieść w chłodniejsze miejsce i nieco mociej ją podlewamy. Dzięki tym dwóm zabiegom zwartnica będzie mogła lepiej wybarwić swoje kwiaty, na czym najbardziej nam zależy.

Nawożenie stosujmy maksymalnie raz w tygodniu i tylko podczas kwitnienia za pomocą ogólnego nawozu do roślin kwitnących.

Pielęgnacja hippeastrum

Na czas spoczynku doniczkę z cebulą hippeastrum postawmy w chłodnym pomieszczeniu (13-15 stopni Celsjusza). Pozostawienie w tym czasie cebuli w podłożu zwiększa niebezpieczeństwo rozwoju chorób, dlatego najlepiej wyjąć ją z doniczki po całkowitym przeschnięciu podłoża - ostrożnie, aby nie uszkodzić piętki korzeniowej.

Po wykopaniu zaprawić ją w mieszaninie fungicydów (na przykład Topsin M 500 SC + Kaptan zaw. 50 WP — zwykle opryskuje się cebule zawiesiną o stężeniu 0,2–0,3 proc.).

Ochrona przed nicieniami polega na kąpaniu cebuli w wodzie o temperaturze 46 stopni Celsjusza przez 2 godziny. Po tych zabiegach cebule suszymy w temperaturze pokojowej (20–23 stopnie Celsjusza) przez około 2 tygodnie przy silnej wymianie powietrza (można ją po prostu ułożyć w papierowych torebkach w ciepłym i przewiewnym miejscu). Cebula traci w tym czasie 15–20 proc. masy. Po wysuszeniu, cebulę przenosimy w chłodne (13-15 stopni Celsjusza), przewiewne miejsce i pozostawiamy tam, aż do sadzenia.


Oprac. Natalia Marciniak-Musiał

Zdjęcie: Pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
29. maj 2024 10:32