Złocienie to polska nazwa chryzantem. Nazwa chrysanthemum pochodzi od łacińskich słów chrysos, czyli złoto, i anthemis, czyli kwiatMałgorzata Wyrzykowska
StoryEditorOgród

Jak przedłużyć życie chryzantem?

03.12.2023., 08:00h
Chryzantemy są bylinami z rodziny astrowatych. To kwiaty jesieni, zakwitające w październiku i listopadzie, ale są również odmiany, które rozpoczynają kwitnienie już w sierpniu. U nas traktowane są jako rośliny jedno­roczne i wyrzucane.

Które chryzantemy są kupowane najchętniej?

Największym powodzeniem cieszą się chryzantemy o drobnych kwiatach, sprzedawane w doniczkach. Ich kwiaty w całej gamie barw: od białej, przez żółte, pomarańczowe, czerwone, fioletowe, po brązowe, mogą zdobić balkony i ogrody nie tylko przez kilka tygodni. Przy odpowiedniej pielęgnacji zakwitną za rok. Nawet odmiany wielkokwiatowe można przechować do następnego roku.

Jak przechowywać chryzantemy?

Nie wszystkie jednak dobrze znoszą zimowe warunki. Niektóre musimy przenosić do pomieszczeń i przechowywać w temperaturze 4–7°C. Inne można pozostawić w odpornych na mróz donicach na zimę na zewnątrz. Chryzantemy są wrażliwe na nadmierną wilgoć, więc jeśli zdecydujemy się zostawić je w gruncie, musimy znaleźć dla nich zaciszne miejsce, osłonięte od wiatru i mrozów, najlepiej w pobliżu budynku, który zapewni im pewną ochronę. Ważny jest też materiał do okrycia. Najlepszym rozwiązaniem są gałązki świerkowe. Unikajmy liści czy kompostu. Gałązki, czyli stroisz, pozwolą ziemi i roślinom oddychać, a ziemi parować. Jeśli miejsce, w którym chcemy pozostawić rośliny (przycięte do około 10 cm), jest wilgotne, nie nadaje się i trzeba chryzantemy delikatnie wykopać, by nie uszkodzić karpy, przełożyć do donicy lub innego pojemnika i np. przenieść do nieogrzewanej szklarni czy widnego pomieszczenia. Rośliny muszą być systematycznie, lecz rzadko i skąpo podlewane (nie wolno przesuszyć karpy). Jeśli szczypnął je mróz, postępujemy tak samo – przycinamy gałązki na wysokość 5 cm i w takim stanie przenosimy do pomieszczenia.

Po czym poznać, że chryzantema wschodzi?

W marcu zaczną pojawiać się pierwsze oznaki, że roślina „ruszyła”. Zawiązują się nowe pąki, a to oznacza zmianę warunków dalszego przechowywania. Doniczki przenosimy do cieplejszych pomieszczeń i ustawiamy bliżej źródła światła. Zaczynamy również częściej i obficiej je podlewać. Kiedy zbliża się czas wysadzenia roślin, należy je hartować, czyli wystawiać na kilka godzin na zewnątrz. Absolutnie podczas przymrozków. W maju, gdy temperatura nocą nie będzie spadała poniżej 0°C, wysadzamy z doniczki do gruntu lub, jeśli chcemy kontynuować uprawę doniczkową, przesadzamy do doniczek wypełnionych nowym podłożem. Preferowane stanowisko to gleba żyzna, przepuszczalna, próchniczna, o pH zasadowym, miejsce słoneczne i lekko wilgotne podłoże. Gdy nowe pędy osiągną kilka centymetrów, należy je skrócić nad 4. liściem. Zabieg powtarzamy co najmniej 2–3 razy, aby kwiaty były gęste i ładnie uformowane.

Kiedy pozyskiwać sadzonki pędowe chryzantem do ukorzeniania?

Od wczesnej wiosny pozyskujemy sadzonki pędowe do ukorzeniania. Obcinamy ostrym nożem fragment pędu o długości do 8 cm z co najmniej 3 liśćmi. Umieszczamy go po zanurzeniu końcówki w ukorzeniaczu na głębokość około 1 cm, w pojemnikach po jogurtach lub w wielo­doniczkach wypełnionych podłożem złożonym z równych części torfu i piasku i ustawiamy w widnym pomieszczeniu pod foliową osłoną w temperaturze 15°C. Zraszamy. Po 15 maja można wysadzić je do gruntu.

image
ogród
Zalety nawozu ze zmielonych skorupek jaj. Do czego go zastosować?

Małgorzata Wyrzykowska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. luty 2024 03:08