StoryEditorOgród

Jak wykorzystać w ogrodzie opadłe liście?

17.10.2020., 09:10h
Choć traktujemy je jak dopust boży, gdy od września ścielą się gęsto na trawnikach i zagonkach, to jednak pomyślmy, jak je zagospodarować z pożytkiem dla ogrodu.

Liście idealne na ściółkę

Liście mogą stanowić doskonały materiał na ściółkę. Do ściółkowania podłoża wokół roślin używamy zdrowych i rozdrobnionych liści. Ich gruba warstwa zabezpieczy korzenie roślin uprawnych przed przemarzaniem, ograniczy rozwój chwastów, zatrzyma parowanie i zapobiegnie erozji gleby, czyli ochroni ją przed wietrzeniem i zmianą struktury. Starajmy się jednak, by liście nie miały kontaktu z pędami ściółkowanych roślin.

Suche liście możemy wykorzystać jako ocieplenie i izolację donic pozostawionych w ogrodzie z rosnącymi w nich roślinami. Dla przykładu: duże donice z roślinami tarasowymi ustawiamy na grubej warstwie styropianu w skrzyni lub tekturowym pudle, owijamy folią bąbelkową, a przestrzeń pomiędzy donicą a bokami kartonu lub skrzyni wypełniamy liśćmi. Suchymi i zdrowymi liśćmi można również osłonić zimowe grządki i rabaty – ich warstwa powinna stanowić co najmniej 20 cm. Liśćmi otulamy również rośliny wrażliwe na mróz, a żeby nie odfrunęły podczas wiatru, okrywamy je siatką, którą mocujemy do podłoża.

Jeżeli nie na ściółkę, to na kompost

Wiele osób przeznacza liście n...
Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. listopad 2023 22:12