StoryEditorOgród

Niespotykane warzywa do twojego ogrodu

15.03.2018., 08:03h
Zanim wyruszymy do ogrodu, by zagospodarować i przygotować zagonki, warto pomyśleć, co chcemy uprawiać oprócz odmian roślin dobrze znanych. Może wprowadzimy jakieś nowości, które pojawiają się na rynku, a nasiona są już dostępne w centrach ogrodniczych. Spieszmy się, bo pora siewów tuż tuż.
Wiele lat temu w ogrodach przydomowych prym wiodły czarne (fioletowe) i białe odmiany marchwi. Z czasem zostały wyparte przez odmiany pomarańczowe wyhodowane przez Holendrów. Może warto posiać znów fioletowe odmiany? Wśród odmian fioletowych jest Deep Purple i Purple Haze, natomiast białe to White Satin, Creme de Lite oraz żółte Mello Yello, Yelowstone. A może wysiejemy odmianę kulistą marchwi pomarańczowej Pariser Markt 4. Te niecodzienne odmiany wymagają gleb piaszczysto-gliniastych i próchnicznych o pH 6,0–6,5 i stanowiska słonecznego, stosujemy płodozmian i uprawę w 2–3 roku po oborniku i nie częściej niż co 3 lata na tym samym stanowisku.
Wśród ciekawostek znajdujemy również kolorowe odmiany rzodkwi. Wymagania glebowe i stanowiskowe mają podobne do odmian uprawianych powszechnie, potrzebują słońca i przepuszczalnej, dość żyznej gleby. Z tym, że odmiany kolorowe reagują na długość dnia i wysiewamy je od połowy czerwca. Do uprawy polecana jest odmiana Redhart o białej piekącej skórce z czerwonym delikatnym środkiem o orzechowej nucie. Natomiast Mantang Hong charakteryzuje się białą skórką i ciemnofioletowym środkiem.  • Wśród kolorowych odmian rzodkiewki mamy m.in. biało-czerwoną Krakowiankę, białą Śnieżkę czy złoto-żółtą odmianę Złota
O kolorowych kalafiorach już pisaliśmy, ale warto jeszcze raz powtórzyć odmiany. Graffiti ma różę fioletową, Jaffa pomarańczową, a Romanesco jasnozieloną. Natomiast wśród ciekawych brokułów znajdziemy Mirandę czy Purple Early Sprouting o różach fioletowych lub prawie czarnych.

Fioletowa szparagowa

Wśród fasoli szparagowej można uprawiać te tradycyjne, a także fioletowe czy biało-czerwone. Mogą być ozdobą ogrodu, jak i talerza. Warto pamiętać, że odmiany wczesne tworzą niskie rośliny, lecz odmiany późniejsze wymagają podpór. Fasola wymaga ciepłego i słonecznego stanowiska, zasobnego w wodę. Wysiewamy ją w 10-dniowych odstępach począwszy od 10 maja, by móc zbierać strąki przez całe lato. A oto kilka propozycji odmianowych. Karłowa Purple Teepee i tyczna Blauhide tworzą strąki fioletowe. Natomiast kremowo-czerwone tworzy karłowa Borlitto-Bohne.

Spróbujmy uprawy kolorowych pomidorów. Wszystkie potrzebują dużo słońca i mogą rosnąć zarówno na grządce wśród innych roślin lub w balkonowym pojemniku. Warto uprawiać takie odmiany jak Captain Lucky White o owocach białych, a także Blue Chocolate o niebieskawych do czarnych. Ciekawe są także purpurowo-brązowe Black Cherry, kremowe White Beauty i Hazel Mae o czerwonej skórce pokrywającej żółty miąższ.  • Fasolnik należy uprawiać przy podporach. Jest to bowiem roślina, która dorasta do 3 m wysokości. Atrakcją są tu metrowej długości strąki

Równie ciekawe bywają ziemniaki o kolorowych bulwach. M.in. Salad Blue o fioletowej skórce i miąższu oraz Roseval z czerwoną skórką skrywającą biało-czerwony miąższ. Vitelotte to fioletowe ziemniaki, które sprawdzają się bez zarzutu w naszych warunkach. Z bulwami do gruntu wychodzimy w kwietniu, sadząc na stanowisku bogatym w próchnicę. Możemy również uprawiać je w wiadrach lub specjalnych workach do uprawy ustawionych na tarasie czy balkonie.

Ciekawie i egzotycznie

Znamy już roszponkę, rukolę. Cukinia i patison zagościły na dobre, a bakłażany niepewnie wkradają się w łaski. Spójrzmy przychylnym okiem na kapustę chińską pak choy, którą z powodzeniem możemy uprawiać w naszych warunkach. Cechuje ją krótki, ok. 30-dniowy okres wegetacji. Wymaga gleb żyznych, zasobnych w składniki pokarmowe oraz wystarczającą ilość wilgoci. Uprawiamy ją w miejscach zacisznych, osłoniętych od wiatrów, gdyż z uwagi na płytki system korzeniowy ma tendencję do przewracania. Fasolnik chiński ma również szanse zaistnieć w ogrodzie. Tu wymagane są podpory, gdyż rośnie bardzo wysoko i rodzi ciekawe, bardzo długie strąki czasem dochodzące do 1 m. Strąki fasolnika przypominają fasolkę szparagową zarówno wyglądem, jak i smakiem. Są jednak wielokrotnie dłuższe i cieńsze, a co najważniejsze, pozbawione włókien. Fasolnik jest rośliną ciepłolubną, dlatego pod jego uprawę przeznaczamy stanowisko słoneczne i osłonięte od wiatru. Najlepiej rośnie na glebie wilgotnej i zasobnej w składniki pokarmowe. Nasiona wysiewamy po 15 maja.  • Kiwano w sałatkach świetnie zastąpi nam kiwi albo banana

Wśród ciekawostek jest np. kiwano, zwane czasem ogórkiem kolczastym. To roślina należąca do dyniowatych. Charakteryzuje się orzeźwiającym smakiem. Jest połączeniem kiwi z bananem. Jest rośliną ciepłolubną i poniżej 15°C jej wzrost zostaje zahamowany, natomiast przy 5°C, roślina zamiera. W sprzyjających warunkach termicznych ponad 20°C, pędy przyrastają o 20 cm w ciągu doby. Zaopatrzone w czepne wąsy liście kiwano mogą piąć się po siatce ogrodzeniowej.

Ciekawostką jest również okra (ketmia lub piżmin jadalny), której częścią jadalną są podłużnie bruzdowate, ostro zakończone owoce. W zależności od odmiany są zielone, czerwone lub purpurowe. Roślina powinna być uprawiana w słonecznym i osłoniętym od wiatru miejscu. Najlepiej rośnie na glebach zasobnych, przepuszczalnych i szybko się nagrzewających.

W każdym przypadku, gdy rozpoczynamy przygodę z uprawą ww. roślin, dobrze jest zapoznać się z poleceniami podanymi na opakowaniu.

Małgorzata Wyrzykowska
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
06. czerwiec 2023 23:16