StoryEditorWiadomości rolnicze

Ogórecznik lekarski na ziołowej rabacie

19.05.2015., 11:05h
Uprawiamy całą gamę ziół, które znane są od pokoleń. Ogórecznik, mimo że kiedyś gościł w wielu ogródkach, dziś został zapomniany. Może warto do niego wrócić. Jest nie tylko zdrowy, ale i dekoracyjny.  

To roślina o średnich wymaganiach uprawowych. Lubi ziemię przepuszczalną, próchniczną i miejsce nasłonecznione. Trochę gorzej radzi sobie na glebie suchej i ubogiej w składniki pokarmowe. Ogórecznik należy do rodziny szorstkolistnych. Cała roślina pokryta jest drobnymi włoskami. Osiąga wysokość do 70 cm, ma owalne liście i niewielkie, lecz bardzo ozdobne kwiatki. Większość kwiatków jest niebieska lub błękitna, lecz zdarzają się również różowe lub białe zebrane w szczytach pędów. 

Roślinę rozmnaża się tylko z nasion. Można siać je przez cały maj aż do czerwca. Uwaga! Ogórecznik bardzo łatwo sam się rozsiewa. Należy uważać, by nie zachwaścił całego ogrodu. W tym celu warto ograniczyć wyrzucanie przekwitłej rośliny na kompost. Kwiaty ogórecznika są miododajne i zwabiają pszczoły. Dzięki ich bliskiemu sąsiedztwu pszczoły zapylą inne rośliny ogrodowe. 

Ogórecznik zaleca się uprawiać ze względu na walory smakowe. Każda część rośliny, poza korzeniami, ma działanie prozdrowotne. Listki i płatki kwiatowe (bez szypułek, bo są twarde) stanowią doskonały dodatek do sałatek, płatki kwiatowe można mrozić w kostkach lodu i podawać do drinków. 

Ogórecznik zbiera się podczas kwitnienia. Należy ścinać go niezbyt nisko, aby rośliny mogły odrosnąć i dać drugi zbiór. Świeże listki można zrywać o dowolnej porze i w każdej chwili na bieżące potrzeby. Dlatego warto np. uprawiać go również w pojemniku czy donicy na tarasie lub balkonie. We Francji pije się herbatę z ogórecznika, zastępując nią często zwykłą czarną herbatę. 

Ziele w formie naparu stosuje się przy  nieżytach jamy ustnej, gardła, żołądka, chrypce, kaszlu i zapaleniu błon śluzowych żołądka. Zewnętrznie można zastosować jako okład przy leczeniu wrzodów, wyprysków, ran.

W niektórych krajach uprawia się ogórecznik, by po ugotowaniu liści przyrządzać jak szpinak. Posiekane listki dodaje się do sałatek i surówek. Z młodych pędów ogórecznika z koperkiem można sporządzić sałatkę ze śmietaną, majonezem lub sosem winegret. 

Suszonym zielem można wzbogacić smak sosów, mięs i warzyw. Świeże ziele ma przyjemny korzenny smak i pięknie pachnie zielonym ogórkiem. mw

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
02. maj 2024 05:07