StoryEditordom

Rośliny doniczkowe oczyszczające powietrze w domu. Jakie gatunki wybrać?

25.03.2022., 12:03h
Rośliny obecne w domu nie tylko zdobią wnętrze, cieszą oko i poprawiają nastrój. Skutkiem ubocznym ich uprawy jest poprawa mikroklimatu w pomieszczeniach oraz oczyszczanie powietrza z toksycznych substancji i jego nawilżanie.

Rośliny domowe są pasją wielu ludzi. Jednych od dawna, inni dopiero stawiają pierwsze kroki tego hobby. Rośliny doniczkowe aktualnie są pożądane i modne, stają się kierunkiem wystroju wnętrz. Biofilia lub biophilic design to trend w architekturze wnętrz, którego założeniem jest ekologia i zamiłowanie do zieleni.

Dzięki temu wnętrza są wypełnione żywymi roślinami doniczkowych, nie tylko w celach dekoracyjnych, ale dla zdrowia. Nieoceniona zaletą jest to, że oczyszczają powietrze ze szkodliwych dla zdrowia substancji. Tym bardziej, że nasza świadomość ekologiczna staje się coraz większa, choć nadal nie jest ona tak praktykowana w naszym najbliższym otoczeniu. Dlaczego? Bo już większość z nas wie o szkodliwości smogu, jednak na co dzień zapominamy, że szkodliwe substancje mogą znajdować się we wnętrzach naszych domów. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, aż ponad 90% ludności mieszka w miejscach o przekroczonym wskaźniku czystości powietrza. 

Zdemaskuj i zneutralizuj domowe zanieczyszczenia 

Naszemu zdrowiu w domu mogą zagrażać szkodliwe substancje lotne, często bezwonne i niewidzialne, mogą niekorzystnie odbić się na naszym zdrowiu, powodując różnego rodzaju dolegliwości – alergie czy bóle głowy. Takie drażniące związki mogą znajdować się w środkach czyszczących, płynach do szyb i odświeżaczach powietrza. Należą do nich m.in.:

 • ksylen (zawarty w farbach, lakierach i środkach do konserwacji drewna),
 • benzen (składnik preparatów na owady),
 • trójchloroetylen (znajdziemy go w środkach czyszczących oraz klejach),
 • formaldehyd (używany do produkcji chemii gospodarczej i kosmetyków).

7 gatunków roślin doniczkowych, które oczyszczą powietrze

Ratunkiem na to są rośliny doniczkowe, w tym m.in.:

 • Zielistka – popularna, łatwa i niewymagająca w uprawie roślina, która oczyszcza do 200 m2 powierzchni. Dobrze znosi miejsca słoneczne, jak i zacienione. Choć zielistka osiąga wysokość do 50 cm, to jej wąsy mogą liczyć nawet 2 metry! Co więcej, zielistka bardzo szybko się ukorzenia, zatem łatwo ją rozmnożyć. Neutralizuje działanie formaldehydu, ksylenu, toluenu i amoniaku. 
 • Paprotka –   łatwa w utrzymaniu, ale wymaga gleby lekko wilgotnej, żyznej i przepuszczalnej, o kwaśnym odczynie (pH 4,5-5,5). Paprotka oczyści powietrze z formaldehydu, ksylenu i toluenu.
 • Bluszcz –  łatwy w uprawie i cieniolubny gatunek, który pochłania spaliny samochodowe, formaldehyd, trójchloroetylen, ksylen, benzen oraz toluen. Bluszcz świetnie sprawdzi się nie tylko w domu, ale i posadzony wzdłuż ogrodzeń przydomowych ogródków.
 • Dracena – egzotyczna roślina o wąskich, podłużnych liściach, przypominająca małą palmę. Nie jest wymagająca w uprawie, ale preferuje miejsca nasłonecznione i relatywnie częste podlewanie. Dracena oczyści powietrze z substancji takich jak: formaldehyd, ksylen, benzen i trójchloroetylen.
 • Sansewieria (wężownica, „żelazna roślina”) – bardzo odporna na wszelkie niesprzyjające jej warunki: pełne słońce, przesuszenie ziemi czy suche powietrze. Nie znosi jednak mokrej ziemi. Niektóre odmiany osiągają nawet 1,5 m wysokości.  Wężownica redukuje stężenie benzenu i formaldehydu. 
 • Palma areka –   roślina bardzo odporna, która osiąga do 1.5 m wysokości. Lubi częste podlewanie i wilgoć. Produkuje tlen, pochłania CO2 i zamienia go w tlen, ale uwaga – tylko w dzień.
 • Skrzydłokwiat –  rodzaj ten liczy aż 49 gatunków. W Polsce najpopularniejsze są skrzydłokwiat kwiecisty i Wallisa. Wyróżniają je piękne i pachnące kwiaty.  

Inne rośliny oczyszczające powietrze w domu to np. aloes, hoja różowa czy filodendron oraz wiele, wiele innych.

Wybór jest szeroki, a z tego typu roślinami warto się zaprzyjaźnić.

 

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał

Zdjęcie: Pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
29. maj 2024 11:53