StoryEditorOgród

Śliwy, morele i grusze jak owocujące kandelabry

23.08.2018., 18:08h
Po raz pierwszy o palmetach można było przeczytać w publikacjach ogrodniczych z 1878 r. Edmund Jankowski w książce pt. „Sad i ogród owocowy” zawarł wiele cennych wskazówek, jak ów szpaler prowadzić. Wiele lat upłynęło, a temat znów powrócił. Taki szpalerowy sposób prowadzenia drzewek ma wiele zalet. Piękny widok podczas kwitnienia, a takie drzewa są też o wiele bardziej owocodajne niż uprawiane standardowo w sadzie.

Jak sadzić drzewa, by prowadzić je w formie palmet?

Zarówno drzewa owocowe, jak i wiele innych, możemy prowadzić w formie palmet. Sadzimy je w odległości ok. 30 cm od muru lub ogrodzenia, bądź tworząc parawan rozdzielający ogród. Wybrane drzewa sadzimy w odległości zależnej od formy prowadzenia, dla przykładu: palmetę Hardego w formie wieloramiennego kandelabra o 4 ramionach sadzimy co 1,2 do 1,5 m, natomiast w przypadku 6-ramiennej – co 1,8 m.

Gdy zamierzamy poprowadzić nasadzenia w szpalerze pionowym, nasadzenia wypadają co 0,3 m do 0,6 m. Szpaler poziomy pojedynczy wymaga odstępów ok. 1,8 m, natomiast podwójny nawet do 3 m. Podczas uprawy i prowadzenia szpaleru zostawiamy określoną ilość pędów, które przywiązuje się do poziomo lub pionowo rozciągniętych drutów, podpór. Ponieważ pędy te są dobrze wyeksponowane, dociera do nich więcej światła słonecznego, owady zapylające mają łatwiejszy dostęp, a także lepsza jest cyrkulacja powietrza i szybsze obsychanie po deszczach. Dzięki temu istnieje mniejsze zagrożenie opanowania drzew przez choroby grzybowe. Dla nas też jest wygoda, gdyż mamy dostęp do każdego pędu, łatwiej przeprowadza się przerzedzanie zawiązków, a także zbieranie owoców.


Drzewa sadź jesienią!

Warto już teraz pomyśleć o nasadzeniach, przygotować podłoże dobrze nawiezione obornikiem lub kompostem. Drzewa do formowania szpalerów lub palmet sadzimy jesienią, a niebawem w centrach ogrodniczych pojawią się ciekawe odmiany, nowości, które urozmaicą nasz jadłospis w niedalekiej przyszłości. Najlepsze są okazy szczepione na podkładkach karłowych. W pierwszym roku po posadzeniu, formując palmetę Hardego, przycinamy drzewo na wysokości ok. 30 cm nad ziemią, tuż nad trzema oczkami, z których jedno wyprowadzimy na przewodnik, dwa pozostałe przeznaczymy na gałęzie boczne. Inne pędy wyrastające podczas wegetacji wycinamy. W drugim roku skracamy przewodnik nad 2 oczkiem, w odległości ok. 30 cm nad pierwszym rozgałęzieniem. Pędy pierwszego piętra wyginamy pod kątem prostym w stosunku do przewodnika, natomiast ich końce wyginamy pod kątem prostym. Pamiętamy, by przywiązywać gałęzie do stelaża lub innej konstrukcji. W kolejnym roku postępujemy z drugim piętrem jak z pierwszym. W następnych latach wycinamy wszystkie pędy zakłócające regularny kształt, a także przycinamy końcówki gałęzi, a przewodnik skracamy na tym samym poziomie.


  • Palmeta Hardego ma kształt kandelabru. Takie potraktowanie drzewa nie tylko nie wpływa źle na owoce, ale nawet podnosi ich jakość


Formując szpaler poziomy, przywiązujemy pędy do poziomych listew, drutów czy bambusów, zachowując odpowiedni odstęp pięter (ok. 30 cm) wzdłuż przewodnika. Pozostałe pędy wycinamy.

Formowanie takiej korony rozpoczynamy wiosną i przez cały okres wegetacji pilnujemy, by zbędne pędy nie wyrastały pomiędzy piętrami. Poziomo uformowane gałęzie tworzą wiele krótkopędów zakończonych pąkami kwiatowymi, a zatem obficie owocują.

Małgorzata Wyrzykowska
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. kwiecień 2024 12:02