StoryEditorHistoria

Pamięć o waszych wsiach już na kartach książki

22.12.2018., 15:12h
100 lat polskiej niepodległości to także 100 lat niezwykłej historii polskiej wsi. Nie mogliśmy zostać obojętni na tę wyjątkową rocznicę i dlatego we współpracy z Instytutem Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk zorganizowaliśmy na łamach „Tygodnika Poradnika Rolniczego” konkurs pod tytułem „100 lat mojego gospodarstwa”.

55 niesamowitych historii z życia polskiej wsi

Na nasz apel o nadsyłanie wspomnień w dowolnym formacie – tekstów, fotografii, filmów – odpowiedziało aż 55 osób. Pamiętniki to jedna z najlepszych metod dokumentowania rzeczywistości, z tej metody gromadzenia danych często korzystali socjologowie wsi w Polsce. Byliśmy i jesteśmy, dumni, że w swoich pamiętnikach zawarliście najbardziej osobiste przeżycia, że mogliśmy poznać perspektywę, z której patrzyli na świat wasi przodkowie. Co więcej, sięgaliście do historii dużo starszej niż polska niepodległość – najwcześniej rozpoczynający się pamiętnik sięgał aż do roku 1283!



  • Dr Adam Koziolek, prezes Polskiego Wydawnictwa Rolniczego, z dumą wręczał dr Monice Stanny rękopisy pamiętników

Wasze wspomnienia były pełne detali, które okazały się niezwykle cennym materiałem także dla uczonych. Tak cennym, że znalazły miejsce w osobnej publikacji pod tytułem „Sto lat mojego gospodarstwa. Pamiętniki mieszkańców wsi”. Zdjęcie okładki widnieje obok. Oficjalna prezentacja książki miała miejsce w Warszawie podczas dwudniowej konferencji „Ciągłość i zmiana. Sto lat rozwoju polskiej wsi”. Tam też uroczyście przekazaliśmy rękopisy i oryginały prac na ręce profesor Moniki Stanny, dyrektor Instytutu.

To prezent szczególny, bo reprezentuje bohaterów tej książki. To są teksty, które napisali rolnicy i rolniczki. Bez nich tego wszystkiego by nie było – powiedział wzruszony dr Adam Koziolek, prezes Polskiego Wydawnictwa Rolniczego, wręczając pełne rękopisów dekoracyjne pudło.



Od teraz wasze pamiętniki są wspólnym bogactwem nas wszystkich i niezwykle cennym wkładem w naukę polską i światową.

Karolina Kasperek
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. grudzień 2024 00:35